Artykuł sponsorowany

Dlaczego okna drewniane są tak chętnie wybierane?

Dlaczego okna drewniane są tak chętnie wybierane?

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji stolarki okiennej. Dlaczego warto zastanowić się na ich wstawieniem w naszym domu?

Bo są estetyczne

To najważniejszy powód, którym kieruje się większość nabywców okien drewnianych. Drewno to po prostu tworzywo niezwykle przyjemne dla oka, które jest w stanie w znaczącym stopniu poprawić wygląd zarówno elewacji budynku, jak i wnętrza poszczególnych pomieszczeń. Spisze się doskonale zarówno w domach nawiązujących stylistycznie do tradycyjnych motywów, jak i w nowoczesnej architekturze, nadając im ciepłego, naturalnego kolorytu i tworząc przytulny klimat wewnątrz . Należy pamiętać, że wygląd okien w dużej mierze zależy od gatunku drewna oraz rodzaju lakieru, użytego do jego zabezpieczenia.

Bo są oszczędne

Wszystko dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, jakim charakteryzuje się drewno. Co to oznacza? Pod względem termicznym okna stanowią najsłabszy element konstrukcyjny każdego budynku – obliczono, że ucieka przez nie nawet do 20% ciepła znajdującego się w pomieszczeniach, co przy założeniu, że okna stanowią zaledwie niewielkie ułamek całkowitej powierzchni elewacji, jest wynikiem bardzo wysokim. Straty ciepła można zminimalizować, stosując materiały o niskiej przenikalności cieplnej, czyli po prostu takie, które zapobiegają uciecze energii. Pod tym względem okna drewniane są dużo bardziej efektywne, niż powszechnie stosowane okna PCV. Minimalizowanie strat ciepła jest istotne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, gdyż pozwala wykorzystać mniejsze ilości energii do efektywnego ogrzania budynku. Zyskuje na tym zarówno nasz portfel, jak i środowisko

Bo są trwałe

Drewno to tworzywo bardzo odporne na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych – wysokich temperatur, wilgoci, promieniowania słonecznego czy uszkodzeń mechanicznych. Jak twierdzą specjaliści marki Urzędowski, przy prawidłowej eksploatacji i regularnej pielęgnacji mogą nam one posłużyć przez wiele dekad. Pielęgnacja ta polega przede wszystkim na regularnym oczyszczaniu okien przynajmniej dwa razy do roku i malowaniu ich specjalnym lakierem raz na kilka lat.

Bo można je naprawiać

Niektóre usterki materiału, na przykład rysy i zadrapania można usuwać, nie wpływając tym samym na wygląd czy parametry techniczne okna. Jest to wielka przewaga nad oknami aluminiowymi i PCV, które po takim uszkodzeniu można już tylko wymienić na nowe. Usuwanie rys jest bardzo proste, polega ono na zeszlifowaniu uszkodzonej powierzchni, oczyszczeniu jej i pokryciu nową warstwą lakieru.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz