Artykuł sponsorowany

Produkcja okien drewnianych krok po kroku

Produkcja okien drewnianych krok po kroku

Okna to istotny element konstrukcyjny każdego budynku. Spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale bardzo często również dekoracyjną. Wśród wielu materiałów wykorzystywanych do ich produkcji na szczególną uwagę zasługuje drewno. Posiada ono naturalne właściwości izolacyjne i wygłuszające. Dzięki nim drewniana stolarka okienna jest chętnie wybierana do różnego rodzaju budynków. Nie każdy jednak wie jak wygląda produkcja okien drewnianych, a jest to proces wart poznania.

Z jakiego drewna produkuje się okna?

Wybór odpowiedniego materiału to kluczowa kwestia w procesie produkcji drewnianej stolarki okiennej. Każdy gatunek drewna charakteryzuje się innymi własnościami fizycznymi m.in. twardością, gęstością czy nasiąkliwością. Parametry te mają decydujący wpływ nie tylko na technologię obróbki, ale także na trwałość, funkcjonalność i wygląd finalnego wyrobu. Gatunki drewna najczęściej stosowane do produkcji okien przybliża ekspert firmy Urzędowski, wiodącego producenta drewnianej stolarki okiennej:

O przydatności danego gatunku drewna do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej decyduje wiele czynników. Pierwszym są właściwości izolacyjne. Do gatunków posiadających najniższy współczynnik przenikania ciepła należą sosna, świerk i modrzew. Kolejny ważny parametr to odporność na warunki atmosferyczne. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość okien i drzwi w trakcie ich użytkowania. Najbardziej ceniony pod tym względem jest dąb oraz gatunki egzotyczne, choć wspomniane już sosna, świerk i modrzew także radzą sobie dobrze w tym zestawieniu.

Etapy produkcji okien drewnianych

Produkcja stolarki okiennej rozpoczyna się od wyboru gatunku drewna. Następnie surowiec poddaje się suszeniu. Celem tego zabiegu jest uzyskanie materiału o odpowiedniej wilgotności. Kolejny etap obejmuje obróbkę mechaniczną, w trakcie której następuje czopowanie, profilowanie i szlifowanie. Zadania te wykonywane są z zastosowaniem nowoczesnych maszyn stolarskich gwarantujących niezwykłą precyzję. Bardzo często wspomagane są obróbką ręczną pozwalającą na perfekcyjne dopracowanie każdego elementu. Tak przygotowane profile trafiają do lakierni, gdzie następuje ich impregnacja, wybarwienie i lakierowanie. Proces konserwacji, nadawania koloru i zabezpieczania lakierem jest w pełni zautomatyzowany. Daje to gwarancję dokładnego i równomiernego położenia każdej z warstw, a zastosowanie preparatów odpornych na zmienne warunki pogodowe czyni ramy okien jeszcze bardziej trwałymi. W kolejnej fazie produkcji montuje się okucia. Od ich jakości zależy komfort użytkowania stolarki. Dlatego w oknach drewnianych stosuje się wyłącznie okucia wiodących producentów. Ostatnim etapem jest montaż oszkleń. Do profili drewnianych pasuje większość dostępnych modeli szyb m.in. szyby zespolone posiadające hermetyczną komorę międzyszybową wypełnioną powietrzem lub gazem. Oszklenia tego typu charakteryzują się wysokim stopniem izolacji akustycznej i termicznej. Dzięki temu w pomieszczeniach jest ciszej i cieplej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz