Artykuł sponsorowany

Zabezpieczenie przeciwpożarowe firmy - płyty ogniochronne

Zabezpieczenie przeciwpożarowe firmy - płyty ogniochronne

Wszystkie budynki, w których przebywają ludzie, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jednym z ważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej są płyty ogniochronne. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się ognia w przypadku wybuchnięcia pożaru. Czym dokładnie się płyty ogniochronne i z jakich materiałów się je wykonuje?

Jak działają płyty ogniochronne?

Jak mówi nam ekspert firmy Izokom 2, płyty ogniochronne są produktem, który ma za zadanie przede wszystkim chronić i izolować przed bezpośrednim działaniem ognia. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie ważne jest zatrzymanie ognia. Płyty przeciwpożarowe zawdzięczają swoje właściwości składowi. Są one wykonane ze specjalnej mieszanki, w skład której wchodzą:

  • silikat,
  • cementu,
  • gips,
  • magnez.

Połączenie tych składników tworzy płyty, które są trudnopalne. Często, pomiędzy płytami, stosowana jest dodatkowa izolacja cieplna, która sprawia, że pomieszczenia są chronione nie tylko przed ogniem, ale też przed wysoką temperaturą. Jako izolacja najczęściej stosowana jest wełna budowlana, która się nie pali.

Płyty można wykończyć w dowolny sposób, zazwyczaj stosuje się okładziny ścienne lub wykończenie tynkiem lub glazurą. Trudno więc powiedzieć, czy dana ściana wykonana jest ze specjalnych płyt stanowiących element ochrony przeciwpożarowej, czy są to normalne płyty kartonowo-gipsowe. Montaż płyt nie sprawia większych problemów, montuje się je przy pomocy kołków lub wkrętów, a pojedyncze płyty łączy się zszywkami.

Kiedy warto stosować płyty ogniochronne?

Płyty ogniochronne warto stosować wszędzie tam, gdzie chcemy zadbać o bezpieczeństwo ludzi oraz przedmiotów. Zwykle stosuje się je w budownictwie przemysłowym, szczególnie tam, gdzie jest wysokie ryzyko pożarów - na przykład w zakładach stosujących potencjalnie wybuchowe substancje.

Można stosować je w całym budynku, jak i wyizolować przy ich pomocy dane pomieszczenie lub instalacje - stosuje się je w magazynach, kotłowniach, do ochrony kanałów wentylacyjnych, kabli elektrycznych czy alarmów. W budownictwie przemysłowym płyty przeciwpożarowe stosowane są do zabezpieczenia konstrukcji żelbetowych.

Ten rodzaj ochrony przeciwpożarowej można bezpiecznie stosować w budynkach jednorodzinnych, często w ten sposób zabezpiecza się kotłownie i kominy.

Jak widać, płyty ogniochronne są rozwiązaniem, które ma zastosowanie w wielu sytuacjach. W wypadku wybuchu pożaru skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie ognia i chronią najważniejsze elementy instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz