Artykuł sponsorowany

Na czym polega oddymianie grawitacyjne?

Na czym polega oddymianie grawitacyjne?

Systemy oddymiania grawitacyjnego pełnią niemniej ważną rolę, co systemy sygnalizacji pożaru. Odprowadzają trujące dymy, gazy i gorące powietrze z klatek schodowych, hal, biur, pomieszczeń magazynowych, umożliwiając tym samym bezpieczną i sprawną ewakuację. Zabezpieczają konstrukcję budynku przed uszkodzeniami i nie dopuszczają do rozgorzenia. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć? 

Oddymianie grawitacyjne jest systemem, wykorzystującym w swoim działaniu zjawisko unoszenia gorącego dymu do góry, a następnie jego koncentrację w wyższych przestrzeniach pomieszczeń. Jak działa?

Rodzaje systemów

Zanim opiszemy mechanizm działania oddymiania, sprawdźmy w jaki sposób dzielimy omawiane systemy. I tak w zależności od miejsca i zadania, jakie instalacja ma spełniać w budynku, wyróżnić możemy instalacje oddymiające klatki schodowe, poziome drogi ewakuacyjne, szyby dźwigowe, magazyny, sceny teatralne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz budynki użyteczności publicznej. Omawiane systemy różnią się także swoim przeznaczeniem. Jedne będą służyły utrzymaniu dróg ewakuacyjnych i dojść w stanie niezadymionym, inne ułatwieniu przeprowadzenia akcji gaśniczej czy zapobiegnięciu rozgorzenia. Wszystkie natomiast ochronią wyposażenie wnętrz, zmniejszą wpływ temperatury na konstrukcję budynku w czasie pożaru oraz ograniczą zniszczenia, spowodowane rozkładem termicznym. Wysokiej klasy systemy oddymiające oferuje firma T-P-A Technika Przeciwpożarowa i alarmowa.

Mechanizm działania

Mechanizm działania oddymiana grawitacyjnego nie jest skomplikowany. W przypadku pożaru, otwarte zostają klapy odpowietrzające i oddymiające w fasadach oraz na dachach budynku. Umożliwiają one powstawanie ciągu kominowego, wydmuchującego dym oraz toksyczne produkty, jednocześnie wprowadzając do budynku świeże powietrze. W przypadku, gdy w budynku nie ma możliwości instalacji klap, montuje się okna oddymiające. Klapy otwierają się automatycznie, dzięki napędom elektrycznym, umożliwiającym ich szybkie i bezproblemowe działanie.     

Innym elementem omawianego systemu, równie ważnym, jest alarm. Wyzwala się on automatycznie, za pomocą czujników dymu, które instaluje się w obrębie klatki lub poprzez zewnętrzne urządzenia wyzwalające, przekazujące sygnał do centrali, sterującej oddymieniem. W innych modelach alarm uruchamiany jest ręcznie, przez naciśnięcie przycisku.    

Na końcu warto zaznaczyć, że bardziej zaawansowane modele wyposażone zostały w funkcje przewietrzenia, trzymacze drzwiowe, czy czujnik pogody. Chroni on klapy dymowe przed wiatrem i zamyka je automatycznie w przypadku opadów deszczu.  

Opracowanie:
Opole, Budowlanych 50
tel. 77 442 87 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać