Artykuł sponsorowany

Jakie są środki zabezpieczenia przeciwpożarowego?

Jakie są środki zabezpieczenia przeciwpożarowego?

Ochrona przeciwpożarowa oraz zasady bhp to coś, o czym nie wolno ci zapomnieć prowadząc własną firmę. Technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego nie jest sporo, jednak bez nich, wszyscy znajdujący się w danym budynku, są zagrożeni. Jak tego uniknąć? Jakie są środki zabezpieczenia przeciwpożarowego? Jakie urządzenia można zamontować, aby zniwelować ryzyko? Odpowiadamy!

Czym jest ochrona przeciwpożarowa (ppoż.)?

Warto zacząć od najważniejszego, czyli czym właściwie jest ochrona ppoż.? To pojęcie, stricte związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem pożarów. Wszystkie najważniejsze regulacje w zakresie zasad ochrony przeciwpożarowej znajdują się Ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, a także aktach wykonawczych do tej ustawy, czyli rozporządzeniach ministrów spraw wewnętrznych i administracji, środowiska, gospodarki, transportu i gospodarki wodnej, a także rolnictwa i rozwoju wsi.  Przez ochronę ppoż. rozumieć możemy takie działania jak zapobieganie pożarom i klęskom żywiołowym, zapewnienie sił i środków do ich zwalczania, a także prowadzenie wszelkiego rodzaju działań ratowniczych, które przeprowadzają odpowiednie jednostki ochrony przeciwpożarowej. W Polsce zaliczamy do nich np. jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, zakładową straż pożarną,  zakładową służbę ratowniczą,  jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, gminną zawodową straż pożarną, powiatową lub miejską zawodową straż pożarną, ochotniczą straż pożarną, terenową służbę ratowniczą, związek ochotniczych straży pożarnych,inne jednostki ratownicze.

Zasady bhp i ppoż., czyli kompleksowa ochrona bezpieczeństwa pracowników. Dlaczego jest to tak ważne?

Wszystkie wymienione przez nas niżej środki zabezpieczenia pożarowego warto zamontować już na etapie np. przystosowywania swojego biura, w momencie w którym jesteś przedsiębiorcą. Jak z pewnością wiesz BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ppoż., czyli ochrona przeciwpożarowa funkcjonuje w naszym kraju za sprawą rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, a także kodeksu pracy. Organem państwowym, który stoi na straży przestrzegania przepisów bhp jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Szkolenia bhp oraz ppoż. są obowiązkowe w zakładach pracy. Nie tylko należy je przeprowadzić/odbyć, ale także i przestrzegać wszystkiego, czego można się na nich dowiedzieć. Te przepisy są jednak odmienne dla zakładów działających w różnych branżach oraz zatrudniających pracowników wykonujących różne zawody. Oczywiście w tym celu konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, bądź specjalistów. W województwie wielkopolskim zdecydowanie warto zgłosić się do firmy Info Poż Waldemar Kurzawa, która od lat  świadczy kompleksowe usługi, nie tylko klientom indywidualnym, ale także firmom i instytucjom publicznym, PPOŻ. i usługi BHP.

Techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego

Środki zabezpieczenia przeciwpożarowego (ppoż.) to przede wszystkim urządzenia, sprzęt, instalację, rozwiązania budowlane służące zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.

Urządzenia przeciwpożarowe to urządzenia do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków. Są one stałe lub półstałe, a także uruchamiane ręcznie bądź samoczynnie. Do urządzeń przeciwpożarowych należą między innymi:

  • stałe i półstałe urządzenia gaśnicze oraz zabezpieczające,
  • instalacje oświetlenia ewakuacyjnego,
  • hydranty i zawory hydrantowe,
  • pompy w pompowniach przeciwpożarowych,
  • przeciwpożarowe klapy odcinające,
  • urządzenia oddymiające,
  • urządzenia zabezpieczające przed wybuchem,
  • drzwi i bramy przeciwpożarowe, o ile są wyposażone w systemy sterowania,
  • urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia: sygnalizacyjno-alarmowe, odbiorcze alarmów pożarowych, o odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych.

Instalacje przeciwpożarowe to np. półstałe urządzenia gaśnicze -zraszacze, oświetlenie awaryjne i przeszkodowe, instalacje wodociągowe przeciwpożarowe (hydranty wewnętrzne i zewnętrzne), instalacje odgromowe.

Rozwiązania budowlane to np. stosowanie niepalnych materiałów budowlanych, osiągnięcie trudno palności palnych materiałów budowlanych, zabezpieczanie konstrukcji i elementów budowlanych środkami ognioochronnymi, stosowanie oddzieleń przeciwpożarowych, stosowanie kurtyn przeciwpożarowych, uszczelnianie przepustów instalacyjnych, specjalną obudowę dróg ewakuacyjnych, stosowanie drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych, projektowanie przedsionków przeciwpożarowych.

Sprzęt przeciwpożarowy to podręczny sprzęt gaśniczy jak np. gaśnice przenośne, gaśnice przewoźne (agregaty gaśnicze), hydronetki wodne, koce gaśnicze.

Opracowanie:
Kleczew, 11 Listopada 23 lok. 8
tel. 603 563 805
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz