Artykuł sponsorowany

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny znaleźć się w zakładzie pracy?

 Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny znaleźć się w zakładzie pracy?

Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to kwestia, której nigdy nie można bagatelizować, ponieważ zależy od niej bezpieczeństwo, a nawet życie pracowników. Spełnienie wszelkich wymagań zarówno z zakresu BHP, jak i ppoż. zawsze leży po stronie pracodawcy, ale to, jakie wyposażenie musi znaleźć się w zakładzie pracy, regulują przepisy prawne. Co jest najważniejsze? Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe są niezbędne w firmie? Podpowiadamy.

Ochrona przeciwpożarowa – podstawa prawna

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w pracy, a więc odpowiednie warunki na poszczególnych stanowiskach i w całym zakładzie oraz specjalistyczne zabezpieczenia, wszystko to jest dokładnie regulowane przez szereg przepisów prawnych. Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywają tutaj Kodeks pracy oraz Ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z zawartymi w nich ustaleniami pracodawca musi m.in.:

  • przygotować oraz umieścić w widocznym miejscu wykaz telefonów alarmowych i instrukcji jak postępować na wypadek pożaru,

  • zaplanować i oznakować zgodnie z normami drogi ewakuacyjne,

  • oznakować drzwi ewakuacyjne,

  • oznakować urządzenia przeciwpożarowe,

  • przygotować instrukcje postępowania w miejscach, gdzie występują materiały niebezpieczne pożarowo,

  • zapewnić instalacje, maszyny i urządzenia techniczne zgodne z normami i wyposażone w specjalne zabezpieczenia,

  • wyznaczyć pracowników, którzy w razie wystąpienia pożaru mogą podjąć się zwalczania pożarów i koordynacji ewakuacji.

Podstawowy sprzęt przeciwpożarowy

Zarówno rodzaj, jak i liczba sprzętu gaśniczego muszą być odpowiednio dostosowane do specyfiki zakładu pracy oraz potencjalnych zagrożeń i pożarów, jakie mogą w nim wystąpić. Podstawowym sprzętem do doraźnego gaszenia niewielkich pożarów są gaśnice. Dostępne są ich różne typy, które przeznaczone są do gaszenia poszczególnych substancji. Różnią się od siebie także środkiem, jakim są wypełnione. Innym ważnym wyposażeniem, które często skutecznie wspomaga akcję gaśniczą, jest koc gaśniczy. Nie można też zapomnieć, że niezwykle istotnym dla zminimalizowania zagrożenia pożarowego oraz strat mienia sprzętem, są czujniki dymu oraz system alarmowy.

Hydrant wewnętrzny

W zakładach pracy, które – są wielkopowierzchniowe oraz liczą wiele kondygnacji, służą celom gastronomicznym, handlowym lub wystawowym, a dodatkowo są zakwalifikowane do poszczególnych kategorii zagrożenia ludzi ZL, muszą znajdować się również hydranty wewnętrzne. Specjalistyczne węże hydrantowe, które znaleźć można w ofercie firmy z wyposażeniem przeciwpożarowym Bogdana Gila, umożliwiają gaszenie pożarów z większej odległości niż gaśnice. Zazwyczaj skrzynki hydrantowe można znaleźć w miejscach takich jak: magazyny, hale produkcyjne, banki, biurowce czy też lokale należące do starego budownictwa.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 821 79 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać