Artykuł sponsorowany

Wypadek drogowy a prawo karne

Wypadek drogowy a prawo karne

Wypadki drogowe zdarzają się nadwyraz często. Czasami kończą się na niegroźnej stłuczce, ale niestety, zdarza się, że w konsekwencji prowadzą do stałej utraty sprawności, a nawet do śmierci jednego lub kilku uczestników. Każdy uczestnik takiego wypadku może otrzymać pomoc prawną w kancelarii adwokackiej adwokata Andrzeja Tomaszewskiego.

Jak wyglądają wypadki drogowe od strony prawnej?

Na osobie lub na osobach, które spowodowały wypadek drogowy, ciąży odpowiedzialność karna. Podstawą do prowadzenia czynności w takiej sytuacji jest artykuł 177 Kodeksu Karnego, który brzmi następująco:

"1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w paragrafie 1 następuje na jej wniosek”.

W przypadku spowodowania śmierci albo znacznego uszczerbku na zdrowiu sąd może podjąć decyzję o ukaraniu winnego z artykułu 173 Kodeksu Karnego, w którym paragraf 3 i 4 bezpośrednio odnoszą się do przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, którego następstwem jest właśnie śmierć lub uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej.

Pomoc prawna w sprawach karnych dotyczących prawa drogowego

Jak widać, konsekwencje spowodowania kolizji są jasno określone w polskim prawie. Problem może się jednak pojawić podczas określania samego winnego, ponieważ funkcjonariusze policji opierają się głównie na zeznaniach świadków, które często znacząco się od siebie różnią. W takiej sytuacji warto udać się do Kancelarii Adwokackiej Adwokata Andrzeja Tomaszewskiego, który specjalizuje się w sprawach karnych dotyczących prawa drogowego. Po dokładnym wysłuchaniu klienta prawnik skieruje sprawę do odpowiednich organów i w razie potrzeby poprowadzi ją w imieniu zleceniodawcy, a także doradzi, jak należy postępować w takiej sytuacji.

Wsparcie doświadczonego prawnika pomoże w szybszym rozwiązaniu sprawy oraz w ewentualnym otrzymaniu łagodniejszego wyroku lub wyższego odszkodowania za straty moralne, za śmierć bliskiej osoby, czy też za uszczerbek na zdrowiu, jeżeli z usług chce skorzystać osoba poszkodowana. 

Adwokat Andrzej Tomaszewski prowadzi kancelarię nieprzerwanie od 1984 roku. W tym czasie udało mu się zdobyć odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, aby świadczyć usługi na wysokim poziomie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz