Artykuł sponsorowany

Wybrane rodzaje maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych

Wybrane rodzaje maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych

W dzisiejszym świecie, gdzie duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska i życie w zgodzie z naturą, niezwykle ważną kwestią jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. Poddane recyklingowi surowce można ponownie wykorzystać do produkcji mebli, ram okiennych PCV, doniczek czy folii. By tak się stało, niezbędne są wszelkiego rodzaju maszyny do przetwarzania, które wykorzystywane przez zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych pełnią w całym procesie niezwykle ważną rolę.

Narzędzia formujące

Narzędzia formujące służą do wytłaczania różnych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Te proponowane przez OBR-ERG, służą do wytłaczania rur i profili. Dzięki narzędziom formującym do rur powstają produkty o różnych wymiarach, określonej grubości ścianek i średnicy. W produkcji wykorzystywane są głowice rurowe do wytłaczania rur ciśnieniowych i kanalizacyjnych z PVC, oraz wanna kalibrująca. Z kolei narzędzia formujące do profili pozwalają na wyprodukowanie przedmiotów o określonym kształcie i dowolnym wymiarze, jak parapety czy profile elektroinstalacyjne. W procesie produkcji stosuje się głowice z układem kalibrująco-chłodzącym, korytka zalewowe oraz komory próżniowe.

Stoły kalibrujące

Służą do produkcji różnej wielkości profili z tworzyw sztucznych w procesie wytłaczania. Stoły te są wykonane z materiałów odpornych na ścieranie i wilgoć, jak też przystosowane, by umocować na nich układ kalibrująco - chłodzący, który dzięki schłodzeniu pozwala na utrzymanie kształtu wytłoczonego przedmiotu. Rozmiar oraz wyposażenie stołu kalibrującego zależy od rodzaju tworzywa, rozmiaru i prędkości wytłaczania profilu. Stół kalibrujący może być wyposażony w korytko zalewowe oraz posiadać funkcję kalibracji próżniowej oraz rur z PE.

Odciągi

Odciągi to elementy składowe każdej linii produkującej profile oraz rury. Ich prędkość i siła odciągania zależy w dużym stopniu od rozmiaru i rodzaju wytwarzanego przedmiotu. Odciągi do profili dzielą się na gąsienicowe o regulowanej wysokości i pneumatycznym docisku, służące do odciągania profili o różnych kształtach, oraz na odciągi taśmowe, stosowane przy odciąganiu drobnych profili gdzie nie jest wymagana duża siła odciągania. Z kolei do rur stosuje się odciągi gąsienicowe (dwu, cztero lub sześciu-gąsienicowe). Posiadają system regulacji docisku gąsienic i elektroniczną regulację prędkości odciągania rury, jak też funkcję pogrubiania ściany rury w miejscu kielichowania.

Poza wymienionymi urządzeniami wykorzystuje się jeszcze wiele innych, takich jak piły, oklejarki, malowarki, perforatory, służące do wykrawania otworów w płaskich elementach z tworzyw sztucznych, czy rynny odkładcze, będące ostatnim elementem linii wytaczarskiej.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz