Artykuł sponsorowany

Jaką funkcję pełni układ plastyfikujący w przetwórstwie tworzyw sztucznych?

Jaką funkcję pełni układ plastyfikujący w przetwórstwie tworzyw sztucznych?

Jedne z maszyn wykorzystywanych przy recyklingu tworzyw sztucznych to wytłaczarki. Ich ważny podzespół stanowi układ plastyfikujący. Bez jego udziału produkcja nowych komponentów nie byłaby możliwa. Jest on jednak narażony na trudne warunki pracy, dlatego ulega szybszemu zużyciu. W artykule przybliżamy sposób jego działania oraz czynniki mające wpływ na sprawność komponentu.

Budowa układu plastyfikującego

To istotny element urządzeń nazywanych wytłaczarkami. Te służą do produkcji nowych komponentów – gotowych produktów lub półproduktów – z aplikowanego do niej tworzywa, najczęściej w postaci granulatu. Układ plastyfikujący natomiast składa się z cylindra i ślimaków. Jak sama nazwa wskazuje, taki podzespół w całości jest odpowiedzialny za proces plastyfikacji, czyli przetwarzania masy surowca. Składa się on z kilku etapów – na początku tworzywo sztuczne trafia do części zasypowej cylindra, umożliwiającej dozowanie surowca. Ten jest pobierany w sposób ciągły przez ślimak. W tym czasie następuje jego podgrzanie oraz mieszanie w celu stworzenia jednolitej masy. Nazywa się to homogenizacją. W końcowej fazie uzyskana mieszanka zostaje wytłoczona do formy, nadającej jej pożądany kształt.



Regeneracja podzespołu wytłaczarki

W związku z najważniejszą funkcją, jaką układ plastyfikujący pełni w maszynie, jego poszczególne elementy są narażone na trudne warunki pracy – duże obciążenia. Nie da się ukryć, że jego sprawne działanie przekłada się na jakość i ogólny efekt uzyskiwanych detali z tworzyw sztucznych. To część, która najczęściej ulega awariom ze względu na stosunkowo szybkie wyeksploatowanie. Do czynników mających znaczny wpływ na zużycie zalicza się między innymi:

  • ciągły i bezpośredni kontakt z masą surowca,
  • ścieranie się powierzchni poszczególnych elementów,
  • wpływ środowiska zewnętrznego,
  • zanieczyszczenia granulatu w postaci piasku bądź farb,
  • stosowane domieszki substancji – barwniki,
  • usterki układu pomiary temperatury,
  • błędy operatora.

Część z powyższych okoliczności da się wyeliminować, inne jednak są konieczne do przeprowadzenia procesu przetwórczego. Istotny jest zatem regularny przegląd serwisowy mający na celu kontrolę sprawności układu plastyfikującego. W razie konieczności jego wymiany, odpowiednie komponenty można nabyć między innymi od firmy Pol-Service z Rzeszowa. Niemniej zdarzają się również sytuacje, w których układ da się poddać regeneracji. Polega ona na honowaniu, czyli powiększeniu średnicy cylindra, oraz tulejowaniu. Druga czynność oznacza usunięcie najbardziej zużytej części wewnętrznej wspomnianego cylindra i osadzenie w niej specjalnej tulei, wzmacniającej ten fragment.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz