Artykuł sponsorowany

Technologia wytłaczania tworzyw sztucznych – wytłaczarki

Technologia wytłaczania tworzyw sztucznych – wytłaczarki

Jednym z najpopularniejszych procesów recyklingowych tworzyw sztucznych, który nie polega na odzysku surowców wtórnych, ale na ich wykorzystaniu, w celu tworzenia gotowych produktów lub półproduktów – np. folii spożywczych – jest tzw. wytłaczanie. Dowiedz się na czym ono polega, a także jakie maszyny są do wytłaczania wykorzystywane.

Proces wytłaczania tworzyw sztucznych

Proces wytłaczania tworzyw sztucznych, oparty jest o uplastycznieniu materiału w układzie uplastyczniającym wytłaczarki, a następnie jego ukształtowaniu poprzez wyciskanie przez odpowiednio ukształtowany ustnik, znajdujący się w głowicy. Dzięki temu można np. z przemielonych butelek PET, czy innych recyklingowanych surowców wtórnych m.in. PE i PP, uzyskać wysokiej jakości folie, płyty, rurki, czy też profile.

Budowa wytłaczarek

Budowa zarówno nowszych generacji, jak i starszych wytłaczarek, nie różni się w zasadzie niczym. Przede wszystkim odmienne są w nich układy sterownicze i kalibracyjne, które w przypadku nowszych urządzeń, wyróżniają się wyższym stopniem automatyzacji, a także możliwością uzyskiwania lepszych osiągów, co do energooszczędności. Sama budowa wytłaczarek, to zaś przede wszystkim:

  • układ uplastyczniający (zasobnik, cylinder, ślimak, elementy grzejne na cylindrze, elementy chłodzące na cylindrze w obszarze zasobnika),
  • układ formujący (głowica zakończona ustnikiem),
  • układ napędowy (silnik, przekładnie),
  • układ sterowania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na układ formujący, czyli na głowice wytłaczarki, które dzieli się, na liniowe i kątowe (ze względu na kierunek przepływu tworzywa w głowicy), a także kołowe, prostokątne, pierścieniowe i dowolne (ze względu na kształt przekroju poprzecznego dyszy). Tu warto wiedzieć, że np. różnicą pomiędzy głowicą kołową, a prostokątną jest taka, że te pierwsze wykorzystywane są do wytłaczania prętów, a te drugie do wytłaczania rur oraz folii.

Podział wytłaczarek

Jeśli chodzi o stosowane dzisiaj przez zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych wytłaczarki, należy wiedzieć, że dzieli się je przede wszystkim na ich budowę. Wymienia się zatem wytłaczarki jednoślimakowe, które mogą występować w wersji klasycznej lub szybkobieżnej, a także wytłaczarki wieloślimakowe, wśród których najbardziej popularne są konstrukcje dwuślimakowe. Te zaś można rozróżnić na wytłaczarki przeciwbieżne, a także współbieżne.

Jeśli chodzi o rynkowe przykłady tychże technologii, nie sposób nie wymienić urządzeń takich, jak: wytłaczarka COMPOUNDER, wytłaczarka Weber 12,6; wytłaczarka Metalchem 2T9/4,5; wytłaczarka Cincinnati CMT58; czy wytłaczarka ESDE kaskadowa. Ta ostatnia wyróżnia się posiadaniem, aż 4 ślimaków, 2 układów plastyfikujących, 2 silników prądu stałego, 14 stref grzewczych, co pozwala uzyskać wydajność na poziomie 70 kilogramów na godzinę. Tego typu wytłaczarki zarówno fabrycznie nowe, jak i używane, można zakupić od najlepszego polskiego dostawcy sprzętów do recyklingu tworzyw sztucznych, jakim jest firma POL-SERVICE. Już teraz warto zapoznać się z jego produktami na szeroko opisanej stronie internetowej.

Warto wiedzieć: POL-SERVICE, zajmuje się także specjalistyczną sprzedażą wysokich jakościowo płatków PET!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz