Materiał Partnera

Wybór regału – czym się kierować?

Wybór regału – czym się kierować?

Regał jest takim rodzajem mebla, który ma równie dobrze spełniać swoją funkcję, jak wyglądać. Regał, który nie spełnia swojej funkcji, będzie nam jedynie przeszkadzał, a taki, który źle wygląda – i tak nie będzie wystawiony w widocznym miejscu. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze tego mebla.

Czemu ma służyć regał?

Musimy w pierwszej kolejności uświadomić sobie dwie rzeczy: w którym miejscu będzie stał nasz regał lub biblioteczka i jaką ma spełniać funkcję. Nawet jeśli ma on tylko ładnie wyglądać i dobrze się prezentować w biurze lub gabinecie, na pewno nie zrobi dobrego wrażenia, jeśli będzie używany niezgodnie ze swym przeznaczeniem. Innymi słowy – biblioteczka z drabinką będzie wyglądała dziwnie, gdy będzie wypełniona bibelotami, a z wąski regał bez tylnej ścianki nie pozwoli upchać licznej kolekcji bibliotecznej – a kilka przypadkowych książek na takim regale nie robi najlepszego wrażenia, jeśli będzie wystawione na widok klientów czy kontrahentów. Jeżeli więc chcemy, by regał stał się naszą biblioteczką – wybierajmy raczej te modele, które są projektowane z myślą o książkach i są większe, niż mniejsze. Jeżeli jednak nie chcemy, by mebel zajmował dużo miejsca, a był jedynie akcentem wystroju pomieszczenia – wybierzmy mały regał, który pozwoli na przechowanie drobiazgów. Jeżeli zaś będziemy w nim przechowywać drogie przedmioty, dokumenty lub starodruki – wybierzmy biblioteczkę z przeszklonymi drzwiczkami lub osobnymi szufladami. Przed złodziejami oczywiście nas to nie ochroni, ale zapewni to wystarczającą ochronę przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. A jeśli będzie stała w biurze – to nawet taka prowizoryczna ochrona zrobi lepsze wrażenie na kliencie niż wystawione bez jakiejkolwiek ochrony starodruki lub dokumenty.

Jak ma wyglądać?

Równie ważny jest wygląd regału i jego dopasowanie do reszty pomieszczenia lub domu. Nawet najpiękniejsza i najdroższa biblioteczka w stylu kolonialnym, z równie wartościową zawartością nie będzie się dobrze prezentowała, gdy będzie stała wśród mebli nowoczesnych. Utrzymanie jednolitej stylistyki jest w tym przypadku bardzo ważne. Oczywiście możemy lubić tego typu eklektyzm, lepiej jednak nie chwalmy się tym w gabinecie czy biurze, gdzie nasz mebel będzie wystawiony na widok kontrahentów. Będą mieli o nas o wiele lepsze zdanie, gdy zobaczą, że meble są dobrane w sposób przemyślany i logiczny. Ponadto my sami będziemy dobrze się czuli w miejscu, gdzie nic nie rozprasza naszej uwagi i nie „kłuje w oczy” – a mieszając ze sobą meble nowoczesne i tradycyjne bardzo łatwo o taki skutek uboczny. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, który regał wybrać, by pasował do reszty mebli i pomieszczenia, zawsze możemy zapytać w miejscu, gdzie chcemy je nabyć – w takich miejscach, jak firma Dobre Meble zawsze uzyskamy poradę.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz