Artykuł sponsorowany

Wstawki montażowe – rodzaje i zastosowanie

Wstawki montażowe – rodzaje i zastosowanie

Jednym z najpopularniejszych elementów armatury przemysłowej są wstawki montażowe, nierzadko określane także jako łączniki rurowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane do łączenia ze sobą poszczególnych rur w układach. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, jednak wstawki montażowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów – czym powinny się charakteryzować?

Istotna wstawka

Wstawki montażowe to komponenty łączące rury ze sobą w sposób szybki i bezpieczny. Używanie tego typu łączników rurowych daje możliwość montażu lub demontażu całego rurociągu albo armatury przemysłowej w stosunkowo krótkim czasie. Ich zastosowanie jest dość szerokie – wykorzystywane są m.in. w rurociągach wody pitnej, ale też nieco bardziej specjalistycznych cieczy, np. wody chłodniczej, ropy czy gazu. Szeroki asortyment wstawek montażowych znaleźć można w ofercie renomowanych producentów, do których grona należy firma Termochem PHUP. Konstrukcyjnie wstawki montażowe dzielą się na dwa typy – jednym z nich są łączniki wykonane ze śrubami przechodzącymi obustronnie, drugim zaś modele ze śrubami przechodzącymi jednostronnie. Komponenty z pierwszej grupy cieszą się nieustającą popularnością ze względu na niższą cenę oraz sprawdzoną funkcjonalność, jednak w odróżnieniu od wstawek ze śrubami przechodzącymi jednostronnie, montaż jest znacznie bardziej skomplikowany. Wynika to z ilości koniecznych do nakręcenia nakrętek – nierzadko bywa ich pięciokrotnie więcej niż samych śrub. Z czego dokładnie wykonuje się wstawki montażowe?

Solidne materiały

W przypadku elementów narażonych na niszczące działanie wody lub innych substancji należy zastosować materiały gwarantujące odpowiednią jakość. Wstawki montażowe znajdujące się w ofercie renomowanych producentów są produkowane zazwyczaj z dwóch rodzajów stali oraz żeliwa. W zależności od planowanego zastosowania łączniki rurowe wykonuje się zatem ze stali węglowej St3S, stali nierdzewnej 0H18N9T lub 1H18N9T oraz stali austenitycznej kwasoodpornej. Niezbędne jest w takim wypadku skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne, którym najczęściej jest emalia bitumiczna lub epoksydowa dekoracyjna. Stosuje się też cynkowanie ogniowe dekoracyjne, które wykorzystywane jest także we wstawkach montażowych z żeliwa sferoidalnego GGG. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana wstawka posiada niezbędne atesty PZH – to pewność, że komponent został wykonany precyzyjnie, prawidłowo, bezpiecznie i solidnie. Nie należy zapominać również o uszczelnieniu, które w przypadku rurociągów z wodą pitną najczęściej wykonywane jest na bazie gumy silikonowej lub EPDM, natomiast do nieco bardziej wymagających substancji, takich jak oleje, benzyna czy ropa, wykorzystuje się gumę neoprenową.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz