Artykuł sponsorowany

Rodzaje zaworów zwrotnych

Rodzaje zaworów zwrotnych

Jednym z elementów instalacji centralnego ogrzewania jest zawór zwrotny, który służy do regulacji kierunku przepływu wody – zapewnieniu przepływu tylko w jednym kierunku i blokadzie w kierunku przeciwnym. Ponadto zabezpiecza systemy hydrauliczne z dowolną cieczą i rurociągi przesyłowe do gazu. Jakie są jego rodzaje? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z rodzajami zaworów zwrotnych.

W jaki sposób działa zawór zwrotny?

Zawór zwrotny jest ważnym komponentem umożliwiającym pracę całego układu poprzez sterowanie kierunku płynięcia medium roboczego i zabezpieczającym w razie awarii – chroni on pompy i inne elementy przed uszkodzeniem.

Jest to element samoczynny, co oznacza, że nie wymaga podłączenia żadnych systemów sterujących. Jego działanie polega na wykorzystaniu różnicy ciśnień – w przypadku jej pojawienia się na elemencie dławiącym, zawór zwrotny zostanie zamknięty lub otwarty. Należy jednak pamiętać, że otwarcie następuje – ze względu na możliwości konstrukcyjne – po przekroczeniu progowej różnicy ciśnień (ciśnienia otwarcia), która musi być na tyle duża, że pokonana zostanie siła ciążenia lub opór sprężyny. Proces zamykania również zaczyna się dopiero po upływie pewnego czasu od ustania przepływu.

Producenci wypuszczają na rynek także zawory zwrotne z obciążeniem, w których sprężyna zamyka zawór, ustawiając się pod wpływem grawitacji w odpowiedni sposób.

Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?

Kiedy mowa o rodzajach zaworów zwrotnych, trzeba pamiętać, że każdy z nich jest przypisany do konkretnego typu instalacji. I tak zawory międzykołnierzowe dzielimy na:

  • zawory sprężynowe – do zastosowania w instalacjach wodnych, glikolu, sprężonego powietrza, ropopochodnych oraz innych instalacjach przemysłowych,
  • zawory płytkowe ze stali nierdzewnej – używane w instalacjach chemicznych, spożywczych, ropopochodnych oraz innych instalacjach przemysłowych.

Zawory zwrotne gwintowane grzybkowe oraz zawory kołnierzowe grzybkowe są wykorzystywane do instalacji wody przemysłowej zimnej i gorącej pary wodnej oraz czynników chemicznie obojętnych. Zawory zwrotne kulowe gwintowe mają z kolei zastosowanie w instalacjach ściekowych. W ofercie firmy Tro-Instal, cenionego przedsiębiorstwa w branży instalacyjno-sanitarnej, znajdują się również zawory klapkowe kołnierzowe, zawory międzykołnierzowe motylkowe oraz zawory kulowe kołnierzowe.

Jeżeli szukasz zaworów zwrotnych do szerokiego zastosowania: w instalacjach gazowych i wodnych, instalacjach na glikol, propan butan czy benzynę, lub nie wiesz, co wybrać i potrzebujesz fachowego doradztwa, skontaktuj się z biurem firmy Tro-Instal!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz