Artykuł sponsorowany

Filtr kuchenny czy dzbanek filtracyjny - na które rozwiązanie się zdecydować?

Filtr kuchenny czy dzbanek filtracyjny - na które rozwiązanie się zdecydować?

Istnieją dwa zasadnicze sposoby na filtrowanie wody. Możemy zaopatrzyć się w filtr kuchenny lub w dzbanek filtracyjny. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak niewątpliwe warto zdecydować się na któreś z rozwiązań. Nieprzefiltrowana woda bowiem zawiera wiele związków chemicznych, niebezpiecznych dla zdrowia. Zanieczyszczenia mechaniczne, metale ciężkie i zanieczyszczenia biologiczne to najgroźniejsze z nich.

Podczas gdy dzbanki filtrujące to urządzenia przenośne, filtry do wody montuje się na stałe, najczęściej pod zlewozmywakiem. Czym jeszcze różnią się oba rozwiązania i które wybrać?

Dzbanek filtracyjny

Niewątpliwym atutem dzbanka filtracyjnego jego dostępność. Bez problemu zaopatrzymy się w niego w supermarkecie lub innym, dużym sklepie. Są poręczne i wygodne w użyciu. Są także przystępne cenowo. Możemy wybierać w różnych kształtach i kolorach, a także, co niemniej ważne, zabrać go ze sobą, na przykład do biura.

Zaletą dzbanków filtracyjnych jest ich różnorodność. Możemy zatem zdecydować się na przykład na bardziej elegancki model, z wkładami o podwyższonej wydajności. Tego typu filtry pozwalają na przefiltrowanie nawet do 300 litrów wody, co oznacza korzystanie z jednego wkładu przez trzy miesiące. Dzbanki to zatem nie tylko funkcjonalne urządzenia, lecz również elementy dekoracyjne każdej kuchni.

Filtr kuchenny

Filtry kuchenne, montowane pod zlewozmywakiem i działające na zasadzie odwróconej osmozy, są z kolei urządzeniami droższymi i montowanymi na stałe, jednak bardziej dokładnymi. Dzięki nim woda ma długi kontakt z wkładami, a zastosowanie membrany osmotycznej sprawia, że woda jest oczyszczana z najdrobniejszych zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii. Wysokiej jakości zestawy do odwróconej osmozy oferuje swoim klientom firma Global Water, zajmująca się serwisem, montażem oraz sprzedażą systemów uzdatniania wody.

Podczas gdy filtry w dzbanku należy wymieniać raz w miesiącu lub raz na trzy miesiące, filtr kuchenny serwisuje i dezynfekuje się raz w roku. Urządzenie zatem można użytkować w sposób higieniczny i bezpieczny przez cały rok.  

Do pozostałych zalet filtrów należy:

  • stały dostęp do świeżej wody; nie musimy czekać aż ciecz przejdzie proces filtracji
  • brak narażenia wody na kontakt ze światłem i powietrzem, prowadzący do rozwoju mikroorganizmów
  • zachowanie naturalnie występujących w wodzie minerałów i wzbogacenie jej o magnez
  • nie pozostawanie przez wodę osadu i nie niszczenie przez nią urządzeń

Rozważając zakup dzbanka filtracyjnego lub filtrów kuchennych, warto zdecydować się na drugie rozwiązanie. Koszt wkładów do dzbanka bowiem może okazać się taki sam, jak roczny zestaw do odwróconej osmozy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz