Artykuł sponsorowany

Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa?

Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa?

Choć spółdzielni mieszkaniowych w Polsce wciąż jest jeszcze całkiem sporo, ten relikt przeszłości odchodzi powoli w zapomnienie, będąc wypieranym przez dużo bardziej ekonomiczne i dające mieszkańcom większy wpływ na realne zarządzanie swoją nieruchomością wspólnoty mieszkaniowe. Dobrym pomysłem jest powierzenie zarządzania wspólnotą zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie.

Spółdzielnie mieszkaniowe to wciąż jeszcze dość powszechna forma organizacji i zarządzania nieruchomościami. Minusów tego rozwiązania jest jednak tak dużo, że od pewnego już czasu zauważalny jest wzrost powoływania wspólnot mieszkaniowych przez samych mieszkańców. Dość powszechną praktyką jest zatrudnianie profesjonalnych firm do zarządzania nieruchomościami, gdyż mieszkańcy zwyczajnie nie maja ani czasu ani kompetencji aby takimi sprawami się zajmować. Jedną z takich firm jest przedsiębiorstwo Jarosława Muchy z Otwocka.

Spółdzielnia a wspólnota. Podstawowe różnice

Choć z pozoru spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa to dwa podobne twory, różnice między nimi są jednak znaczące. Podstawowa wynika z różnicy w statusie prawnym. Spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną. Wiąże się z tym obowiązek wyłonienia Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółdzielni. Członkostwo pojedynczego mieszkańca w wspólnocie musi być z kolei poparte regularnie opłacaną składką. Wspólnota mieszkaniowa to nie mająca osobowości prawnej struktura tworzona przez mieszkańców danego osiedla, gdzie każdy proporcjonalnie do posiadanego zakresu nieruchomości, posiada prawo głosu. Podstawową różnicą są zatem koszty, w przypadku spółdzielni dość wysokie ze względu na potrzebę opłacenia pensji członków Rady Nadzorczej i Zarządu. Druga różnica polega na wpływie członków spółdzielni lub wspólnoty na losy zarządzanej nieruchomości. W przypadku wspólnot, jest on zdecydowanie większy i bardziej efektywny.

Profesjonalny zarządca

Dość powszechną praktyką w przypadku wspólnot mieszkaniowych jest wynajmowanie zewnętrznych firm specjalizujących się w profesjonalnym zarządzaniu nieruchomościami. Choć rozwiązanie to wiąże się z dodatkowymi opłatami, to jednak wspólnota zyskuje gwarancję solidnego zarządzania nieruchomością, jej budżetem oraz wszelkimi kwestiami dotyczącymi mieszkańców. Teoretycznie mogą robić to sami mieszkańcy, jednak w praktyce, nikt nie posiada ani tyle czasu ani odpowiednich kwalifikacji. Firma Jarosława Muchy oferuje w tym względzie wszelkie czynności w zakresie prowadzenia dokumentacji budynku, prowadzenia księgi obiektu, okresowych przeglądów budynków, prowadzenie księgowości i administracji wspólnot, a także opracowanie planu zarządzania finansowego nieruchomościami oraz utrzymanie techniczne budynku wspólnoty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz