Wegetarianizm. Czy warto zrezygnować z jedzenia mięsa?

Wegetarianizm. Czy warto zrezygnować z jedzenia mięsa?

1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. To świetna okazja, aby dowiedzieć się, jakie są wady i zalety takiej diety i w jaki sposób nie jedzenie mięsa wpływa na nasze zdrowie. Przeczytaj, o czym pamiętać, decydując się na dietę wegetariańską i dlaczego warto się na nią zdecydować. Dowiedz się, jak wegetarianizm wpływa na nasz organizm.

Wegetarianizm – wady i zalety

Wegetarianizm, jak każda dieta, ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od pozytywnych stron przejścia na dietę wegetariańską.

 • Dzięki zwiększeniu spożywania warzyw i owoców dostarczamy naszemu organizmowi więcej błonnika pokarmowego, witaminy C a także flawonoidów, tokoferoli i karotenoidów, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym i dolegliwościom układu krążenia.
 • Menu wegetariańskie dostarcza nam również duże ilości potasu, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
 • Wybór diety roślinnej najczęściej wiąże się również ze zmianą naszego stylu życia – unikaniem odżywek, zwiększeniem aktywności fizycznej.
 • Dieta o dużej zawartości owoców, warzyw, orzechów i produktów zbożowych może opóźniać procesy starzenia organizmu.

Należy jednak pamiętać, że restrykcyjna i źle zbilansowana dieta może doprowadzić do niedoborów białka i niezbędnych aminokwasów, składników mineralnych, takich jak wapń czy żelazo oraz witaminy B12. Długotrwały niedobór witamin może z kolei spowodować szkody w naszym organizmie, które bywają niebezpieczne dla zdrowia. Zwiększyć może się ryzyko takich zaburzeń, jak:

 • niedożywienie białkowe,
 • krzywica,
 • osteomalacja,
 • neuropatia,
 • niedokrwistość megaloblastyczna,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • spodziectwo.

Wegetarianizm – wpływ na nasze zdrowie

Osoby, które są na diecie wegetariańskiej, spożywają więcej węglowodanów złożonych, a co za tym idzie – błonnika pokarmowego, niż osoby odżywiające się w tradycyjny sposób. Dzięki temu w ich organizmach zmniejsza się ryzyko powstania przewlekłych zaparć, raka jelita grubego czy hemoroidów. Mniejsze spożycie cukrów prostych może z kolei chronić przed próchnicą i chorobami przyzębia.

Wyeliminowanie z diety mięsa, ryb oraz jaj wyklucza również zatrucia Salmonellą czy lekami weterynaryjnymi. Duża zawartość witaminy C oraz potasu, mała zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu w diecie wegetariańskiej zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, kamica żółciowa, choroba niedokrwienna serca czy hipercholesterolemia.

Dieta wegetariańska – o czym musisz pamiętać?

 • Jedz urozmaicone posiłki – dzięki temu zmniejszysz ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych w twoim organizmie.
 • Uzupełnij dietę w produkty bogate w witaminy i minerały – jeśli rezygnujesz z ryb, wprowadź do menu produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, jedz rośliny strączkowe i orzechy.
 • Kupuj produkty ekologiczne – staraj się kupować żywność bez polepszaczy i środków konserwujących, owoce i warzywa kupuj bezpośrednio u rolników.
 • Uważaj na gotowe wegetariańskie potrawy – niektóre gotowe produkty wegetariańskie, mimo że nie zawierają mięsa czy mleka, nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością, dlatego czytaj składy, a najlepiej zrezygnuj całkiem z gotowych dań

Dieta wegetariańska – dlaczego się na nią decydujemy?

Dieta wegetariańska jest wybierana z różnych powodów. Najważniejszym z nich jest aspekt zdrowotny – wówczas rezygnacja z produktów odzwierzęcych ma na celu ograniczenie tłuszczów nasyconych i cholesterolu, na korzyść diety bogatej w błonnik. Odpowiednio stosowana dieta wegetariańska może wpłynąć na poprawę naszego zdrowia i jest zalecana  w przypadku leczenia niektórych schorzeń.

Innym aspektem, który często jest podstawą przejścia na wegetarianizm, jest chęć zadbania o środowisko naturalne i zwierzęta, które często przeżywają cierpienia przy uboju czy połowie. Coraz częściej słyszy się również, że dieta wegetariańska może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Niezależnie od tego, czym się kierujesz, przechodząc na wegetarianizm, pamiętaj, aby podczas stosowania diety uważnie obserwować swój organizm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz