Jak wybierać zdrową żywność?

Jak wybierać zdrową żywność?

Zdrowa żywność pochodzi z gospodarstw ekologicznych, gdzie zabronione jest stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin. Przy produkcji nie używa się także nawozów sztucznych. Z tego powodu produkty eko są zdecydowanie zdrowsze i obecnie stają się coraz bardziej popularne.

Strony www Strony www

Ogólna charakterystyka żywności ekologicznej

Żywność określana jako ekologiczna odznacza się licznymi walorami. Przede wszystkim stanowi pełnowartościowy pokarm. Oznacza to, że tego rodzaju pożywienie cechuje się wyższą wartością odżywczą niż jedzenie wytworzone konwencjonalnymi metodami. Lepsza jakość zdrowej żywności przejawia się także w obfitej zawartości witamin i związków mineralnych. Zdrowa żywność wykazuje większą zawartość tak zwanych polifenoli, czyli związków o silnym działaniu przeciwutleniającym. Związki te usuwają wolne rodniki, przyczyniając się w ten sposób do łagodzenia procesów zapalnych i zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu.

Zanim kupisz, sprawdź

Gdy dokonujemy zakupu zdrowej żywności, należy pamiętać, że często ostatnio stosowane na opakowaniach oznaczenia „EKO” i „BIO” nie są wystarczającą przesłanką pozwalającą stwierdzić, czy dany produkt pochodzi z gospodarstwa ekologicznego, czy też nie. Opakowanie produktu spożywczego zaliczanego do zdrowej żywności powinno zawierać charakterystyczne logo zielonego listka otoczonego białymi gwiazdkami. Pod symbolem graficznym powinien się znaleźć kod państwa, w którym działa instytucja certyfikująca, wyróżnik ekorolniczej klasyfikacji (np. EKO, BIO lub ORG) oraz numer instytucji certyfikującej.

Podczas zakupu produktów ekologicznych należy pamiętać, by opakowanie zawierało wszystkie wskazane powyżej elementy. Unikniemy w ten sposób zakupu podróbek dostarczanych na rynek przez azjatyckie firmy. Innymi elementami, które świadczą o autentyczności kupionej przez nas żywności ekologicznej, jest krótszy niż w przypadku żywności konwencjonalnej termin przydatności do spożycia oraz bardziej restrykcyjne metody przechowywania pożywienia. Produkty ekologiczne warto kupować przede wszystkim w sklepach stacjonarnych i internetowych, których profil działalności ukierunkowany jest wyłącznie na dystrybucję żywności ekologicznej.

Manipulacje stosowane przez producentów

Na początku 2016 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła weryfikację asortymentu 161 placówek handlowych, takich jak sklepy, hurtownie oraz serwisy internetowe, które prowadzą aktywną sprzedaż żywności ekologicznej. Badanie dowiodło, że około 2,5 procent dystrybuowanej żywności zostało wycofanych z uwagi na złamanie zasad prawidłowej identyfikacji produktów ekologicznych. Uchybienia te dotyczyły między innymi braku informacji o miejscu pochodzenia surowców oraz zatajeniu danych o zawartości cukru. Audyt przeprowadzony przez Inspekcję Handlową wykazał również, że spora część dostawców miodu oznaczyła swoje wyroby napisami: „100% BIO” i „ECO”, tymczasem zgodnie z polskim prawem sformułowania te mogą być umieszczone na opakowaniach tylko tych wyrobów, które zostały wyprodukowane przynajmniej w 95 procentach na bazie składników naturalnych.

Źródło: UOKiK

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży