Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje grzybów znajdują zastosowanie w gastronomii?

Jakie rodzaje grzybów znajdują zastosowanie w gastronomii?

Choć grzyby nie dostarczają nam solidnej porcji kalorii, cenimy je i chętnie jadamy przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowy smak. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie grzyby najczęściej znajdują zastosowanie w gastronomii – wymienimy kilka gatunków grzybów, które najchętniej jadamy w Polsce i sprawdzimy, w jakiej postaci trafiają one do gastronomii i przemysłu, by wzbogacać potrawy.

Gatunki grzybów, które chętnie jadamy w Polsce

Polacy uwielbiają poznawać nowe smaki i odkrywać produkty oraz dodatki do potraw pochodzące z różnych stron świata. Jeśli jednak chodzi o grzyby, pozostajemy przy kilku sprawdzonych gatunkach, które dobrze znamy. Najbardziej cenionym grzybem na polskich stołach – zarówno tych domowych, jak i restauracyjnych – jest bezapelacyjnie borowik szlachetny, potocznie nazywany prawdziwkiem. Jego kapelusz ma średnicę od 6 do 25 centymetrów; młode osobniki mają zwykle białą barwę, która z czasem przechodzi w piaskową, a dalej jasnobrązową lub ciemnobrązową. Kolejny ceniony gatunek to podgrzybek brunatny, którego rozmiar dochodzi do 15 cm. Jak sugeruje nazwa, kapelusz podgrzybka brunatnego jest ciemnobrązowy (z delikatnym odcieniem czerwieni) lub kasztanowo-brunatny. Chętnie jadamy też maślaki (4-12 cm) o ciemnobrązowej, czekoladowo-brązowej, czasem żółtobrązowej barwie, z lepką i błyszczącą skórką. Lubimy też jadać koźlarze (prym wiedzie koźlarz czerwony i koźlarz babka), kurki (fachowo: pieprznik jadalny) oraz nasze poczciwe pieczarki.

Wymieniliśmy najważniejsze gatunki grzybów, które znajdują zastosowanie w gastronomii. Teraz przyjrzymy się, pod jakimi postaciami grzyby najczęściej trafiają do gastronomii i przemysłu.

Popularne postaci grzybów dla gastronomii dostępne na rynku

Przyjrzeliśmy się dokładniej propozycjom firmy F.H.U. „SEWERYN” z Krakowa, sprawdzonego i zaufanego dostawcy grzybów przeznaczonych do handlu i serwowania w lokalach gastronomicznych, którego specjalnością są grzyby suszone. Pierwsza propozycja to grzyby krojone, mamy też grzyby drobno krojone, do tego grys o kilku wariantach granulacji (1-3 mm, 3-6 mm, 6-9 mm) oraz mąkę. Tak, to nie pomyłka – ostatni wariant to mączka grzybowa, czyli nic innego, jak zmielone drobno suszone grzyby. To doskonały proszek przyprawowy, który może być wykorzystywany jako dodatek do zup, sosów, mięs, czy na przykład zapiekanek, w których chcemy czuć posmak grzybów. Grzybową mąkę można też łączyć na przykład z suszonymi ziołami i warzywami, tworząc w ten sposób kompletne mieszanki przyprawowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz