Artykuł sponsorowany

W jaki sposób utylizować przeterminowane leki oraz niebezpieczne chemikalia, które znajdziemy w niemal każdym domu?

W jaki sposób utylizować przeterminowane leki oraz niebezpieczne chemikalia, które znajdziemy w niemal każdym domu?

Większość z nas stosuje lekarstwa oraz suplementy diety i chemię gospodarczą w życiu codzienny. Mało kto jednak wie, że przeterminowane leki i chemikalia mogą mieć bardzo zły wpływ na środowisko. Zwłaszcza w dużych ilościach mogą powodować obumieranie fauny i flory, a także negatywnie działać na zdrowie człowieka. Gdzie możemy je wyrzucać lub w jaki sposób utylizować, aby nie stanowiły zagrożenia?

Utylizacja leków – specjalne pojemniki

Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać leków do kanalizacji. Jest to dość częsta praktyka, jednak niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Antybiotyki i związki chemiczne trafiają do ścieków, a następnie wód powierzchniowych. Oczyszczalnie ścieków nie są w stanie ich w żaden sposób odfiltrować, a chorobotwórcze drobnoustroje mogą z czasem zyskać odporność na antybiotyki, z którymi będą miały styczność w środowisku. Na terenie całego kraju są poszczególne punkty, do których można zawieźć przeterminowane lekarstwa. Znajdują się one w aptekach oraz urzędach (miasta, gminy itp.). Należy pamiętać, że wszystkie leki powinny być wyrzucane bez zewnętrznych, kartonowych opakowań oraz ulotek. Do pojemników nie wolno wrzucać zużytych materiałów opatrunkowych, strzykawek, igieł ani termometrów rtęciowych.

Jak utylizować środki chemiczne?

Chemikalia, które zwykle przechowujemy w domu to najczęściej różnego rodzaju środki czystości, rozpuszczalniki, farby, nawozy, herbicydy oraz pestycydy. W momencie wstąpienia do Unii Europejskiej wszystkie niebezpieczne substancje chemiczne sprzedawane na terenie Polski, muszą być oznaczone według Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów. Opakowania oznaczone systemem GHS powinny być przechowywane w ciemnych i suchych miejscach, bez dostępu do ognia lub promieni słonecznych. Jeśli chodzi o bezpieczną utylizację, najlepiej jest oddać je Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które zostały wyznaczone w każdej gminie.

Duża ilość chemii – wezwij profesjonalistę!

W przypadku, kiedy prowadzisz firmę, która produkuje niebezpieczne odpady na skalę masową, do utylizacji konieczne jest wezwanie profesjonalisty. Firma specjalizująca się w wywozie odpadów to między innymi TRENS-MED, mająca swoją siedzibę w Warszawie. Do specjalistycznej utylizacji zaliczają się:

  • odpady medyczne
  • odpady weterynaryjne
  • leki i suplementy diety po upływie terminu ważności
  • odpady laboratoryjne
  • odpady pokonsumpcyjne oraz przeterminowana żywność
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego
  • zwłoki zwierząt (zarówno domowych, hodowlanych, jak i dzikich)
  • środki ochrony roślin (herbicydy, pestycydy, nawozy sztuczne).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz