Materiał Partnera

W jaki sposób suplementować witaminę D u niemowląt i małych dzieci?

W jaki sposób suplementować witaminę D u niemowląt i małych dzieci?

Witamina D, zwana również słoneczną witaminą, jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju małego organizmu. Z tego też względu jej suplementacja zalecana jest już od pierwszych dni życia maluszka. Niemowlęta nie są w stanie samodzielnie wytwarzać tej witaminy, dlatego też tak ważne jest jej uzupełnianie. Jakie formy witaminy D dostępne są na rynku oraz w jakich dawkach podawać ją dziecku?

Witamina D – dlaczego należy podawać ją niemowlętom?

U niemowląt zapotrzebowanie na witaminę D jest aż sześć razy wyższe, niż u osoby dorosłej. Witamina ta syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W praktyce jednak wytworzenie jej w ilości, która pokryje dzienne zapotrzebowanie, jest w zasadzie niemożliwe, nawet dla rozwiniętego już organizmu. Ponadto dzieci nie mogą pobierać witaminy D z pożywienia. Kobiece mleko jest w nią bardzo ubogie, podobnie jak gotowe mieszanki pokarmowe. Deficyt witaminy D u niemowląt i małych dzieci może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a także zwiększać ryzyko zachorowania np. na cukrzycę w przyszłości. Można tego uniknąć, podając maluszkowi witaminę D jako suplement diety.

Jakie są właściwości witaminy D?

Witamina D wspomaga prawidłowy rozwój i wzrost kości. Dzieci, których rodzice dbali o odpowiednią podaż tego suplementu, zaczynają szybciej stawiać pierwsze kroki. Witamina D ułatwia też wchłanianie się wapnia i fosforu oraz odpowiada za utrzymanie właściwego stężenia tych pierwiastków we krwi, co zapobiega krzywicy. Choroba ta objawia się zaburzeniami w układzie kostnym, co może skutkować np. powolnym zarastaniem się ciemiączka lub spłaszczeniem kości potylicznej w wyniku jej rozmiękczenia.

Jak informuje ekspert z firmy farmaceutycznej Exim Pharma – witamina D wspiera prawidłowe funkcjonowanie układ immunologicznego u niemowląt i małych dzieci. Wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami. Niedostateczna podaż cholekalcyferolu sprawia, że dzieci częściej się przeziębiają, a przebieg choroby jest cięższy, niż u dzieci, które regularnie przyjmują witaminę D w odpowiednio dobranych dawkach. Należy też wspomnieć o tym, że witamina D wykazuje działanie neuroprotekcyjne oraz kardioprotekcyjne. Zmniejsza również ryzyko rozwoju nowotworów i cukrzycy typu I u dzieci.

Dawkowanie witaminy D u niemowląt

Według zaleceń neonatologów i pediatrów, witaminę D należy podawać dziecku przynajmniej do osiemnastego miesiąca życia. Noworodkom i niemowlętom do szóstego miesiąca życia należy zapewnić codzienną dawkę tego suplementu w wysokości 400 IU/ dziennie. Pamiętajmy, że dawka ta jest niezależna od tego, czy dziecko karmione jest piersią, czy też syntetyczną mieszanką.

Dawka dla malców, które znajdują się między szóstym a dwunastym miesiącem życia, wynosi od 400 do 600 IU/ dziennie. Powinna być ona dobrana do masy ciała dziecka oraz ilości witaminy D, która pobierana jest z pokarmem. O ustalenie najbardziej optymalnej dawki tego suplementu, warto poprosić specjalistę.

Dzieciom powyżej pierwszego roku życia aż do osiągnięcia osiemnastu miesięcy podaje się witaminę D w dawce od 600 do 1000 IU/dziennie w okresie od września do kwietnia. Wartość dawki w tym wypadku uzależniona jest tylko i wyłącznie od masy ciała malucha.

W jakich postaciach można kupić witaminę D w aptece?

W trosce o wygodę rodziców i bezpieczeństwo dzieci, witamina D występuje na rynku w kilku postaciach. Powszechnie stosowane są suplementy w formie kropli. Przykładem takiego produktu może być RainbovitBaby Vitamin D3 od Exim Pharma. Dla starszych bądź bardziej ruchliwych dzieci lepszym wyborem będzie witamina D w kapsułkach twist off, które można bardzo łatwo odkręcić, by zaaplikować preparat maluchowi.  Im dziecko jest starsze, tym więcej witaminy D możemy przemycać mu w diecie. Znajdziemy ją w kurzej wątróbce, morskich rybach, jajach, maśle, mleku czy żółtym serze. Trudno będzie jednak kontrolować nam ilość witaminy D, jaka znajduje się w pożywieniu.

Czym grozi przedawkowanie witaminy D?

Jak powszechnie wiadomo, wszystko szkodzi w nadmiarze. Tak samo jest w przypadku witaminy D. Jej nadmierna suplementacja może grozić powstawaniem złogów wapnia, które następnie odkładać się będą w narządach oraz ścianach naczyń krwionośnych. Może to skutkować niewydolnością narządów wewnętrznych i rozwojem miażdżycy. Ponadto nadmiar witaminy D w diecie może prowadzić do zahamowania wzrostu. Wystąpić mogą też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także bóle głowy i stawów, spadek masy ciała oraz nadmierne pocenie się. Specjaliści mówią również o kłopotach z zasypianiem, braku apetytu oraz chronicznym zmęczeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz