Artykuł sponsorowany

Relaksująca i zdrowa – kąpiele solankowe wracają do łask!

Relaksująca i zdrowa – kąpiele solankowe wracają do łask!

Pęd codziennego życia sprawia, ze coraz więcej osób poszukuje ukojenia w zapomnianych metodach. Jedną z nich są kąpiele solankowe, które obecnie przeżywają swój renesans – nic w tym dziwnego, moda na slow life oraz bardziej świadome życie sprawia, że pragniemy odpocząć od codziennych trosk w sposób przyjemny, ale i zdrowy.

Sole lecznicze – co to takiego?

Dawniej jeździło się „do wód”, a teraz do modnych SPA rozsianych po całej Polsce. Nazwy różne, choć cel ten sam, czyli zrelaksować się zażywając przy okazji leczniczych zabiegów, w tym ziołowych lub solankowych kąpieli. Sole lecznicze, które dodawane są do kąpieli w uzdrowiskach powstają  w wyniku odparowania wody z tzw. solanki, czyli wód pochodzących z głębokich złóż. Są niezwykle bogate w mikroelementy, które dobrze działają na organizm człowieka. W zależności od ujęcia solanki zawierają jony sodowe i chlorowe, związki siarkowe, a także ważne pierwiastki jak magnez, potas, wapń czy brom. Najpopularniejsze sole lecznicze przeznaczone do kąpieli to m.in.:

  • Sól Bocheńska – zwana czasem mianem „białe złoto”, bardzo popularna i ceniona za skład, który zawiera bardzo duże ilości bromu oraz jodu; wspaniale sprawdza się przy różnych problemach dermatologicznych oraz przy schorzeniach górnych dróg oddechowych.
  • Sól Zabłocka – powstaje z solanki z ujęcia w okolicach Dębowca; posiada bogaty w mikroelementy skład i zawiera m.in. brom, wapń, magnez, krzem czy selen; zalecana przy wielu dolegliwościach skórnych, problemach z przemianą materii czy nadpotliwością.
  • Sól z Morza Martwego (Karnalitowa) – to popularna sól stosowana przy niedoborach magnezu; świetnie odpręża ciało i umysł; polecana przy zmęczeniu mięśni oraz problemach skórnych.
  • Sól Epsom – inaczej znana jako „sól gorzka”, która zawiera duże ilości magnezu oraz siarki; doskonale regeneruje i odtruwa organizm, a ponadto świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi.

Kąpiele solankowe mogą nieść więc ukojenie w wielu dolegliwościach zdrowotnych i w zależności do rodzaju użytej soli można poradzić sobie z chorobami górnych dróg oddechowych (w tym z zatokami), uciążliwymi problemami dermatologicznymi (AZS, trądzik) czy bólami związanymi z reumatyzmem. Sole lecznicze w kąpieli doskonale uzupełniają rekonwalescencję po urazach, pomogą przy nadpotliwości, a także poprawią odporność organizmu.

Kąpiel solankowa – co i jak

To, że kąpiel działa na organizm to zasługa zastosowania odpowiednich soli, ale i samej wody. Kąpiel w solach leczniczych to rodzaj terapii bodźcowej, gdzie już sam nacisk wody pozytywnie oddziałuje na ciało, masując skórę i tkanki. Ponadto kluczowym aspektem wpływającym na to, że kąpiel jest faktycznie zdrowotna to jej temperatura. Pożądany efekt kąpieli jest wynikiem dobrze dobranej temperatury. Woda zimna, czyli mająca od 25 do 35 stopni świetnie pobudza oraz dodaje energii, a także poprawia ukrwienie i  napięcie skóry. Zimne kąpiele powinny trwać maksymalnie do 5 minut. Ciepła lub gorąca woda mająca powyżej 37 stopni idealnie działa na zmęczone mięśnie, likwiduje napięcie, łagodzi bóle oraz pomaga zasnąć. Warto jednak nadmienić, że osoby cierpiące na problemy z układem krwionośnym powinny najpierw skonsultować się z lekarzem przed planowaniem gorących kąpieli. 

Aby kąpiel zaliczała się do zdrowotnych musi być również wzbogacona o konkretne dodatki, a prym wiodą głównie sole lecznicze oraz kąpielowe, które podczas pobytu w wodzie przenikną przez skórę do organizmu. Kąpiele solankowe są bardzo skuteczne przy dolegliwościach zwyrodnieniowych (stawy, kręgosłup), koi nerwobóle oraz łagodzi stany zapalne narządów ruchu. Uspokajają i koją, więc pomagają się zrelaksować, a sole dostępne w hurtowniach farmaceutycznych pokroju Mimir często są wzbogacane ziołami lub olejkami eterycznymi, dzięki czemu kąpiel jest nie tylko zdrowa, ale przyjemna – prawdziwa uczta dla zmysłów! 

Kąpiel lecznicza powinna trwać maksymalnie 20 minut, a przed wejściem do wanny należy się umyć, a po wyjściu z niej pozwolić, aby skóra wyschła samodzielnie. Dobroczynne właściwości soli leczniczych będą działały jeszcze długo po opuszczeniu wanny z solanką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz