Artykuł sponsorowany

Układy pomiarowe w zakładach przemysłowych

Układy pomiarowe w zakładach przemysłowych

Nowoczesny przemysł przeszedł ogromną metamorfozę na przestrzeni ostatnich 150 lat, które upłynęły od czasu światowej rewolucji przemysłowej. Umożliwiło ją wynalezienie komputerów i technologii cyfrowej, która zrewolucjonizowała wszystkie dziedziny ludzkiego życia, w tym także przemysł. W rezultacie jej istnienia powstała m.in. szeroko rozumiana automatyka przemysłowa oraz nadzorujące procesy produkcji układy pomiarowe.

Automatyka w nowoczesnym przemyśle

Automatyka przemysłowa obejmuje wszelkiego typu urządzenia elektroniczne, elektryczne i hydrauliczne, które usprawniają pracę i zapewniają bezpieczeństwo. Różne mierniki i sterowniki nadzorują m.in. pracę urządzeń dozujących składniki, pieców do wygrzewania i wypiekania, lodówek i systemów zamrażających, a także tych przeprowadzających  kąpiele w kwasach czy elektrolitach. Bardzo ważna jest też kontrola czasu trwania poszczególnych czynności i precyzyjne utrzymywanie określonej temperatury, składu czy stężenia substancji. Do kontroli i nadzorowania pracy urządzeń służą układy pomiarowe, które projektuje i wykonuje firma El-Rem Sp. z o.o. Systemy te składają się z dziesiątek elementów, począwszy od mierników – termometrów, ciśnieniomierzy, urządzeń do pomiaru natężenia prądu, przez czujniki i ograniczniki, po różnego typu regulatory, awaryjne zamki hydrauliczne czy siłowniki, które samoczynnie zamykają drzwi. Systemami steruje oprogramowanie elektroniczne, dzięki któremu cały proces można kontrolować za pomocą jednego komputera w odległej części zakładu. Niezwykle ważny element systemu stanowią również alarmy. Sygnalizują zmianę środowiska zarówno w obszarze cyklu produkcyjnego, jak i poza nim, zapewniając poprawność produkcji i bezpieczeństwo pracowników.

Automatyczne pomiary kwasowości i zasadowości

Układy pomiarowe w zakładach dostosowane są do charakteru prowadzonej przez nie produkcji. Jedną z opcji jest mierzenie pH substancji. Odpowiednie wartości stężenia pH decydują zarówno o kwasowości, jak i zasadowości określonego środowiska, co może mieć kardynalne znaczenie w przypadku wielu procesów chemicznych. Przykładem jest chociażby produkcja kosmetyków, które – zależnie od stopnia neutralności – mają dobry, negatywny lub neutralny wpływ na skórę. Elektronika przychodzi tu z pomocą w postaci pH-metrów. Te praktyczne urządzenia wykorzystują do pomiaru tzw. siłę elektromotoryczną. PH-metry znajdują szerokie zastosowanie także w dziedzinach przemysłu, w których wymagane jest kontrolowanie kwasowości płynów. Przykładem mogą być pomiary w produkcji spożywczej mleka, jogurtów, sosów, kremów, czekolady płynnej, alkoholu, a nawet mięsa.

Pomiary i kontrola temperatury

Wykorzystywanie niskich i wysokich temperatur w przemyśle jest standardem w takich procesach jak: suszenie, hartowanie, wypiekanie, ogrzewanie czy mrożenie. Kontrolę prawidłowości ich przebiegu zapewniają czujniki temperatury. W produkcji seryjnej najpopularniejsze są tzw. termopary. W zależności od zastosowanych materiałów mogą one mierzyć różnice temperatur nawet w zakresie od -200 do +800 stopni. Innym rozwiązaniem są wszelkiego typu termometry wskazówkowe, cyfrowe, a pod względem sposobu działania – termometry oporowe. Nowoczesnym rozwiązaniem są czujniki bezprzewodowe. Składają się one z umieszczanego w środowisku miernika z nadajnikiem radiowym oraz oddzielnego odbiornika, który może odczytywać wyniki nawet w dużej odległości. Takie czujniki sprawdzają się tam, gdzie pracownik nie może przebywać bezpośrednio w sąsiedztwie linii wytwórczej.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz