Dowiedz się więcej...

Od czasów wynalezienia maszyny parowej i rewolucji przemysłowej minęły już niemal dwa stulecia. W tym czasie postęp, gdy chodzi o budowę maszyn, był niesamowity, a my możemy się dziś cieszyć niemal pełną automatyzacją procesu przemysłowego. Rozwój elektroniki oraz informatyki sprawia, że produkujemy dzisiaj szybciej, z większą precyzją i taniej. Za to wszystko odpowiada automatyka przemysłowa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest automatyka przemysłowa i poznać najważniejsze rozwiązania związane z tą innowacyjną branżą, dobrze trafiłeś. Nasz portal powstał, by dostarczyć Ci pełnej gamy informacji - zarówno dotyczących samej automatyki przemysłowej, jak i urządzeń i maszyn, które dzięki niej powstają - tak produkcyjnych, jak i sterujących.

Czekają tutaj na Ciebie m.in. ciekawe artykuły i aktualności z branży, słowniczek pojęć, w którym w prosty sposób tłumaczymy najważniejsze terminy stosowane przez fachowców, cennik typowych produktów oraz usług, a także najlepszych firm polskich, które działają na rynku automatyki przemysłowej. Skorzystaj z naszego wsparcia i bądź na bieżąco!

Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną inżynierii elektrycznej. To dzięki niej możemy dziś produkować tak szybko, po tak niewielkich kosztach i cieszyć się innowacyjnymi rozwiązaniami na każdym kroku.

Automatyka przemysłowa koncentruje się na automatyzacji procesów wytwarzania, jak i procesów technologicznych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji maszyn i precyzyjnie zaprogramowanym sterownikom produkcja odbywać się dzisiaj może niemal bezobsługowo, a pracownicy zajmują się jedynie czynnościami związanymi np. z kontrolą jakości czy też obsługą maszyn.

Urządzenia, które powstają w systemie automatyki przemysłowej, to m.in. urządzenia oraz maszyny produkcyjne, urządzenia kontrolno-pomiarowe, urządzenia wykonawcze, sterujące, systemy łączności i więcej. Ponadto tworzone jest oprogramowanie, które steruje pracą nowoczesnych maszyn. Można się spodziewać, że w kolejnych latach i dekadach proces rozwoju automatyki będzie jeszcze bardziej intensywny. To dzięki innowacyjnym maszynom osiągamy korzyści ekonomiczne: produkując taniej, szybciej i bezpieczniej.

Maszyny produkcyjne

Przed rewolucją przemysłową produkcja jakiegokolwiek przedmiotu codziennego użytku zajmowała ogrom czasu. Dziś jednak manufaktury, choć istnieją, powoli odchodzą do lamusa, a procesy wytwarzania zostały przejęte przez zaawansowane technologicznie maszyny oraz urządzenia.

Maszyny i urządzenia produkcyjne stosuje się dziś niemal w każdej branży - począwszy od spożywczej, przez tekstylną, aż po te związane z ciężkim przemysłem. Zaawansowane rozwiązania, jakie dostarcza automatyka przemysłowa, pozwalają dziś zaprogramować pracę tych urządzeń nawet w najmniejszym detalu. A to oznacza tyle, że proces produkcji staje się dzięki nim wydajniejszy, szybszy i... tańszy.

Automatycznie sterowane są również całe linie produkcyjne, a więc ciągi maszyn, które wykonują poszczególne zadania. Doświadczenia eksperckie na przestrzeni wielu lat sprawiły, że jesteśmy w stanie precyzyjnie zaprogramować każdy etap tworzenia produktów, skontrolować jakość i wydajność. Tak właśnie wygląda proces technologiczny przyszłości.

Sterowniki

Urządzenia sterujące są jednymi z podstawowych elementów systemu automatyki przemysłowej. To dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie pracy urządzenia od A do Z. Sterowniki mogą przybrać różne formy - najpopularniejsze z nich to sterowniki PLC (Programmable Logic Controller) - uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe, w których pamięci wprowadzone zostały algorytmy pracy danego urządzenia.

Przygotowanie sterowników i ich zaprogramowanie jest poważnym wyzwaniem, które wymaga bogatej wiedzy oraz umiejętności - zajmują się tym eksperci w zakresie inżynierii elektrycznej i automatyki przemysłowej, oferując zarówno rozwiązania standaryzowane, jak i przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Dobre urządzenie sterujące to podstawa niezawodnej pracy nowoczesnej maszyny. To ono tak naprawdę stanowi jego serce i gwarantuje sprawne, efektywne i rozsądne ekonomicznie działanie. Dlatego też, poszukując innowacyjnych maszyn, nie można oszczędzać na sterownikach.

Artykuły

Przyczyny awarii agregatów chłodniczych
Agregaty chłodnicze są niczym serce dla układu chłodzenia. Jeśli one ulegną awarii, cały system musi zostać zatrzymany. Dlatego tak ważne są ich przeglądy.
Na czym polega wulkanizacja taśmociągów rolniczych?
Taśmy przenośnikowe są narażone na nieustanne tarcie i nacisk transportowanych materiałów. Ich uszkodzenia naprawiają wyspecjalizowane serwisy wulkanizacyjne.
Czujniki temperatury – do czego są potrzebne – ogólna charakterystyka.
Spora część osób decyduje się na zakup czujników temperatury. Czym one właściwie są? Czy warto w nie zainwestować? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Maszyny przemysłowe- funkcjonalność i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych.
Automatyka przemysłowa to przyszłość każdej firmy, która pragnie się prężnie rozwijać. Kiedy warto zdecydować się na taki krok.
Agregaty hydrauliczne stacjonarne i kompaktowe. Parametry techniczne
Jakimi parametrami wyróżniają się hydrauliczne agregaty stacjonarne i kompaktowe? Co je wyróżnia i gdzie znajdują zastosowanie? Sprawdź, zanim wybierzesz.
Automatyzacja systemów energetycznych – nowoczesność i bezpieczeństwo
Systemy i urządzenia automatyki – rozwój i wpływ na usprawnienie funkcjonowania przemysłu energetycznego. Rozbudowa systemu i stacji operatorskich MASTER.
Serwonapędy w automatyce przemysłowej
Czym jest serwonapęd? Jaka jest budowa oraz zastosowanie układów serwonapędowych? Kto zajmuje się sprzedażą i dystrybucją kompletnych układów serwonapędowych?
Automatyka przemysłowa – czy warto wdrożyć ją w firmie?
Automatyka przemysłowa stała się obecnie standardem, który jest niezbędny do prowadzenia działalności na wysokim poziomie. Sprawdź, jakie jeszcze są jej zalety

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy specjalizujące się w automatyce przemysłowej