Artykuł sponsorowany

Automatyka w przemyśle – eksploatacja siłowych układów hydraulicznych

Automatyka w przemyśle – eksploatacja siłowych układów hydraulicznych

Automatyka przemysłowa służy poprawie efektywności i wydajności w zakładach przemysłowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, ich automatyzacji nie tylko obniżamy koszty produkcyjne, ale również wpływamy na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w zakładach pracy. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań technologicznych, determinujących współczesny przemysł, jest hydraulika siłowa i elementy sterowania nią.

Hydraulika siłowa wykorzystuje energię ciśnienia cieczy hydraulicznej w celi zamiany jej w energię mechaniczną, która z kolei wprawia w ruch elementy pneumatyczne w urządzeniach. Systemy układów hydraulicznych są obecnie powszechnie stosowane w takich sektorach przemysłu jak:

  • Górnictwo,
  • Przemysł hutniczy,
  • Przemysł budowlany,
  • Rolnictwo,
  • Przemysł mechaniczny,
  • Przemysł motoryzacyjny.

Dzięki zastosowaniu elementów hydrauliki siłowej zwiększa się precyzyjność pracy urządzeń, systemy hydrauliki przemysłowej pozwalają na wytwarzanie sił o wielkości od kilku gramów po kilka tysięcy ton. Istotą działania współczesnych urządzeń i maszyn opartych o systemy hydrauliki siłowej, jest dobór właściwego sterowania przepływem cieczy pod ciśnieniem, aby możliwie maksymalnie móc kontrolować pracę tychże przedmiotów. Do firm, które specjalizują się w projektowaniu nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu w ramach automatyki przemysłowej zaliczamy z pewnością firmę Rott. Sp. z o.o. Dla firm zajmujących się, na co dzień automatyzacją przemysłu kontrola systemu sterowania układem hydraulicznym nie jest żadnym problemem.

Właściwa eksploatacja siłowych układów hydraulicznych to podstawa

Systemy hydrauliki siłowej są bardzo wrażliwe na wszelkie najmniejsze usterki w układzie. Jedna drobna dysfunkcja w układzie hydraulicznym może spowodować trwałe uszkodzenia całego systemu i tym samym zmusić firmę do przestojów, narażając ją na straty z tytułu unieruchomienia parku maszynowego. Aby zapewnić ciągłość produkcji i bezawaryjnego funkcjonowania gałęzi przemysłu opartego o systemy hydrauliczne zaleca się okresowe kontrole stanu instalacji hydraulicznych w urządzeniach takich jak: prasy hydrauliczne, hamulce, układy kierownicze, napędy bramowe, maszyny rolnicze, maszyny drogowe i budownicze czy dźwigi.

Aby kontrola układu hydraulicznego przeszła bez zarzutu, a ewentualne prace konserwatorskie i serwisowe przeszły bez zbędnych przestojów ważny jest wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny i olbrzymia wiedza merytoryczna, dzięki którym możliwe jest szybkie zdiagnozowanie miejsca usterki, szybka wymiana zużytych elementów układu hydraulicznego i ponowne przywrócenie pracy układu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz