Materiał Partnera

Monitoring – czym są nowoczesne kamery przemysłowe?

Monitoring – czym są nowoczesne kamery przemysłowe?
Monitoring z pewnością nie jest rozwiązaniem nowym. Niemniej jednak przez szereg lat zdążył udowodnić swoją wartość i skuteczność. Przez cały ten czas specjaliści z branży starali się go udoskonalić. Obecnie spotkać można się z urządzeniami, które potrafią robić zdjęcia wysokiej rozdzielczości w całkowitych ciemnościach. Jakie jeszcze czynniki wyróżniają ten system współpracujących ze sobą kamer?

Kamery przemysłowe – cechy charakterystyczne

Choć kamery przemysłowe mogą kojarzyć się z bardzo skomplikowanymi urządzeniami, to ich budowa nie jest tak złożona, jak pierwotnie mogłoby się wydawać. Co do zasady można wyróżnić 3 główne komponenty. Mowa tu oczywiście o przetworniku, który przekształca obraz obiektu na sygnał elektryczny, obiektywie oraz urządzeniach odpowiedzialnych za dokonanie obróbki sygnału elektrycznego. Jeżeli chodzi o przetworniki, to najczęściej wykorzystywanymi są te, wyprodukowane wg technologii CMOS, czyli takiej, w której światło steruje bramką tranzystora będącego pojedynczym sensorem.

Swoją ogromną popularność technologia ta zawdzięcza przede wszystkim aspektom ekonomicznym, ponieważ jest o około 40% tańsza od swoich odpowiedników. Kamery przemysłowe możemy podzielić ze względu na docelowe miejsce pracy oraz ze względu na możliwość wykonywania ruchu. W pierwszej grupie umieszczone zostały kamery wewnętrzne i zewnętrzne, a w drugiej zaś, kamery stacjonarne, obrotowe oraz tubowe. Co jeszcze może okazać się przydatne podczas zakupu kamer przemysłowych na własne potrzeby?

Kamery przemysłowe – gdzie są niezbędne?

Nowoczesne kamery przemysłowe powinny zostać zainstalowane wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z uzasadnioną obawą, iż budynek może stanowić obiekt włamania lub napadu np. na tle rabunkowym. Jako że urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o wyraźnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, zdecydowanie najczęściej spotykamy je w bankach, sklepach, czy na stacjach benzynowych. Nadzór kamer przemysłowych stwarza większe prawdopodobieństwo schwytania napastnika poprzez uwiecznienie jego wizerunku.

Urządzenia te zawsze powinny być rozpatrywane w kategoriach całego systemu. Aby pracował on jak najwydajniej, zdecydować trzeba się na ofertę najlepszych producentów. Mowa tu przede wszystkim o firmie Baumer Sp. z o.o., która od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie automatyki przemysłowej i systemów nadzorujących. Wysoka jakość produktów jest tym ważniejsza, im bardziej uświadomimy sobie fakt, że to właśnie monitoring stoi najczęściej na pierwszej linii frontu naszego bezpieczeństwa.

Opracowanie:
Łódź, Wydawnicza 1/3
tel. 22 832 15 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz