Trawa pampasowa - sadzenie, pielęgnacja, aranżacja wnętrza

Trawa pampasowa - sadzenie, pielęgnacja, aranżacja wnętrza

Trawa pampasowa to roślina dekoracyjna, którą możemy uprawiać w ogrodzie lub kupić w sklepie florystycznym i wykorzystać do dekoracji mieszkania. Piękne pióropusze doskonale wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu boho, ale nie tylko. Możemy również wykorzystać je do dekoracji ślubnych. Jak uprawiać trawę pampasową? Jak dbać o roślinę, którą trzymamy w mieszkaniu? W jaki sposób zaaranżować dekoracje z jej wykorzystaniem? Sprawdź nasz poradnik.

Czym jest trawa pampasowa? Jak ją uprawiać?

Trawa pampasowa, nazywana również kortaderią pampasową, jest gatunkiem trawy ozdobnej. Pochodzi z Ameryki Południowej i naturalnie występuje w kilku kolorach - kremowym, pastelowo-różowym czy brązowym. Jej odmiany różnią się od siebie także pod względem długości oraz gęstości.

Ta piękna trawa o charakterystycznych pióropuszach jest chętnie wybieraną ozdobą ogrodów. Najlepiej rozwija się w suchych i kamienistych glebach - należy pamiętać, by nie sadzić jej na podmokłym gruncie i nie przelewać. Trawa pampasowa jest stosunkowo odporna na złe warunki atmosferyczne. Zimą warto ją jednak chronić przed wilgocią.

Nie posiadasz ogrodu? Pampas możesz również kupić w kwiaciarni lub posadzić w donicy, np. na balkonie. Dzięki wysokości, jaką osiąga (do 250 cm) z pewnością zapewni ochronę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Upewnij się jednak, że balkon jest nasłoneczniony i osłoniony od wiatru. Zimą trawę pampasową z balkonu najlepiej przenieść do chłodnego i suchego pomieszczenia.

Jak dbać o trawę pampasową?

Świeżo zerwane pióropusze mogą się kruszyć. Nową trawę pampasową warto wytrzepać przed przyniesieniem do domu - pozwoli to na pozbycie się nadmiaru fragmentów, które by opadły. Łodygę należy skrócić do odpowiedniej wysokości i ułożyć w wysokim wazonie.

Trawa pampasowa jest sucha, dlatego nie trzyma się jej w wodzie. Aby jak najdłużej cieszyć się jej idealnym wyglądem, warto pióropusze utrwalić przy pomocy lakieru do włosów.  

Dekoracje z trawy pampasowej – aranżacja we wnętrzach

Spektakularne pióropusze trawy pampasowej pozwalają na szybką odmianę wnętrza i dają mnóstwo możliwości do tworzenia kompozycji kwiatowych. Po jej gałązki często sięgają również floryści przy tworzeniu dekoracji weselnych.

Świetnie prezentuje się w wysokich wazonach - w tej formie może zdobić korytarze, komody czy łazienki. Do wazonu możemy włożyć jedno źdźbło lub ułożyć cały bukiet. Jeśli kompozycja jest wysoka, nie stawiajmy jej na stole - mogłaby zaburzyć harmonię wnętrza. Wówczas wazon lepiej sprawdzi się na podłodze lub niskim stoliku.

Naturalnie trawa pampasowa występuje w odcieniach bieli, beżu i różu. Bardzo łatwo można ją też barwić za pomocą spreju na inne kolory czy wykorzystać do zrobienia wieńców ozdobnych, np. na drzwi.

Ze względu na swój charakter roślina ta najbardziej pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu boho. Świetnie będzie wyglądać zestawiona z dodatkami z wikliny lub rafii. Sprawdzi się również we wnętrzach w stylu nowoczesnym czy skandynawskim.

trawa pampasowa w mieszkaniu

Z jakimi kwiatami połączyć trawę pampasową?

Trawę pampasową można postawić solo lub łączyć w bukiety z innymi gałązkami lub roślinami. Szukasz inspiracji? Poniżej proponowane przez nasz połączenia, które mogą sprawdzić się w aranżacji wnętrza.

  • Trawa pampasowa i eukaliptus - eukaliptus ożywi beżowy kolor traw i nada świeżości jasnym wnętrzom
  • Trawa pampasowa i gałązki bawełny - biel i beż doskonale będą wyglądać we wnętrzach w stylu boho
  • Trawa pampasowa i jaskry - w tym połączeniu świetnie wyglądają jasnoróżowe i bordowe kwiaty
  • Trawa pampasowa i protea - taki bukiet będzie bardzo długotrwały.
trawa pampasowa
Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz