Materiał Partnera

Tajemnice Twojego kota

Tajemnice Twojego kota

Koty to, obok psów, najpopularniejsze zwierzęta domowe. Po czym poznać, że dobrze się czują? Jak rozpoznać chorobę? Kiedy wybrać się z nimi do weterynarza? Podpowiadamy.

Koci język

Nie tak łatwo zrozumieć kota. Właśnie za tajemniczość i indywidualizm wiele osób kocha te zwierzęta. Jeśli jednak zależy nam na komunikacji z pupilem, możemy spróbować rozgryźć wysyłane przez niego sygnały. Zwykle to subtelne znaki – takie jak poruszanie uszami czy mrużenie oczu. Istotne jest także ułożenie wąsów.  Jest kilka zachowań kotów, które dość łatwo powinniśmy rozszyfrować.  Jednym z nich jest ocieranie się głową i ogonem o nasze nogi. W ten sposób kot pokazuje, że czuje naszą bliskość i chce się podzielić swoim zapachem, który zostawia na naszych kostkach. Częstym zachowaniem kotów jest ugniatanie kolan ich właścicieli. Ten gest wynika z miłych wspomnień z czasów, kiedy kota karmiła matka. Tak samo małe kocięta robią właśnie podczas karmienia. To zachowanie jest wyrazem tęsknoty za tamtą przyjemnością. A co oznacza turlanie się po ziemi na Twój widok? Podobno w ten sposób koty okazują posłuszeństwo. Zachowują się tak tylko wśród osób, przy których czują się całkiem swobodnie. Koty okazują też niezadowolenie – wyrażają je poprzez smaganie ogonem. Widząc takie zachowanie naszego pupila, postarajmy się niepotrzebnie go nie drażnić.

Kocie choroby

Tak jak wszystkie zwierzęta, koty narażone są na wiele chorób. Jednym z poważnych zagrożeń dla ich zdrowia są pchły i kleszcze. Dotyczy to oczywiście kotów, które wychodzą na zewnątrz. Pchły powodują nieprzyjemne swędzenie, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zapalenia skóry. Pomagają na nie specjalne leki. Kleszcze częściej atakują psy niż koty. Kiedy jednak zdarzy się nam znaleźć kleszcza u naszego kota, szybko pozbądźmy się pasożyta, a pupila dokładnie obserwujmy. Kleszcze przenoszą groźną dla kotów chorobę nazywana babeszjozą. Koty są podatne na infekcje dróg moczowych – trzeba być wyczulonym na ich objawy. Jeśli kot oddaje mocz poza kuwetę albo miauczy w trakcie sikania, trzeba zabrać go do weterynarza. Szybkie wyleczenie infekcji pozwala uniknąć bólu i zapobiega poważnym powikłaniom, takim jak infekcje nerek. Często stwierdza się u kotów choroby górnych dróg oddechowych – objawiają się jak zwykłe przeziębienie. Takie choroby same w sobie nie są groźne, ale często towarzyszą im powikłania. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u weterynarza i terapia antybiotykowa.

Odpowiednia opieka

Koty to piękne, szlachetne i skomplikowane zwierzęta. Potrafią być człowiekowi naprawdę bliskie. Jeśli chcemy nie tylko zrozumieć naszego kota, ale także o niego zadbać, powinniśmy opiekę nad jego zdrowiem powierzyć nowoczesnej, dobrze wyposażonej przychodni weterynaryjnej.  Przychodnia weterynaryjna Medivet. M. Jurczak to miejsce, w którym czworonogami opiekują się specjaliści. Zajmują się dermatologią, ginekologią, chorobami wewnętrznymi i chirurgią. Gabinety weterynaryjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, pozwalający na profesjonalną diagnostykę i wykonywanie skomplikowanych zabiegów. To miejsce, w którym nasz kot będzie bezpieczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz