Artykuł sponsorowany

Jak przygotować psa do badania krwi?

Jak przygotować psa do badania krwi?

Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, ale też liczne obowiązki, którym trzeba stawiać czoła każdego dnia. Musimy nie tylko karmić naszego pupila i systematycznie wyprowadzać go na spacer, ale też odpowiednio zadbać o jego zdrowie. Jednym z podstawowych badań, które pomagają w ocenie kondycji fizycznej psa, jest badanie krwi. Niestety zabieg ten nie jest zbyt komfortowy dla naszego czworonoga. Jak właściwie go do niego przygotować?

Badanie krwi u psa – kiedy warto je wykonać?

Badanie krwi u psa – podobnie jak u ludzi- jest zabiegiem mało inwazyjnym, aczkolwiek niezbyt przyjemnym. W wielu przypadkach bywa jednak konieczne - analiza próbki krwi może powiedzieć nam bardzo wiele o kondycji zdrowotnej naszego pupila. Weterynarze zalecają, by badanie krwi wykonywać zawsze, gdy obserwujemy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu czworonoga. Z kolei, kiedy posiadamy psa w wieku powyżej 8 lat, dobrze jest wykonywać taki zabieg chociaż raz w roku, w ramach profilaktyki.

Badanie krwi u psa składa się z dwóch części: biochemii i morfologii. Na podstawie uzyskanych wyników, weterynarz może zlokalizować źródło choroby i postawić trafną diagnozę, co ma duże znaczenie dla skuteczności leczenia. Dokładna analiza krwi zwierzęcia pozwala specjaliście ocenić, jak pracują narządy wewnętrzne psa. Zabieg ten wykonywany jest również każdorazowo przed interwencją chirurgiczną, gdyż pozwala oszacować stopień ryzyka zastosowania znieczulenia ogólnego. Żeby jednak wynik badania krwi był miarodajny, należy odpowiednio przygotować do niego naszego pupila. W jaki sposób?

Głodówka przed pobraniem krwi

Jak informuje specjalista z gabinetu weterynaryjnego „Golden” - czworonóg musi być na czczo przed pobraniem krwi. Z tego też względu nie powinniśmy karmić go na 12 lub co najmniej 8 godzin przez zabiegiem. W przeciwnym razie może okazać się, że krew nie nadaje się do analizy z powodu lipemii. Szczególną uwagę należy zwrócić na pupila podczas spacerów w czasie głodówki. Korzystając z naszej nieuwagi pies może zjeść coś, co leżało na trawniku lub w pobliżu śmietnika. Wówczas badanie kwi trzeba będzie powtórzyć, co wiąże się z dodatkowym stresem dla czworonoga.

Przygotowanie łapy

Krew pobierana jest od psa z przedniej bądź tylnej łapy. Aby zachować sterylność wykonania zabiegu, weterynarz najprawdopodobniej ogoli miejsce wkłucia. Jest to ważna informacja dla właścicieli czworonogów, które biorą czynny udział w wystawach. Warto poinformować specjalistę o zbliżającym się konkursie, dzięki czemu unikniemy strzyżenia, a miejsce wkłucia zostanie dobrze zdezynfekowane.

Unikanie stresu

Pobieranie krwi jest zabiegiem stresującym nie tylko dla psa, ale też dla jego właściciela. Niestety często reagują oni większym strachem niż samo zwierzę, co udziela się pupilowi. Postarajmy się zachować spokój, a jeśli źle znosimy widok krwi, nie z wchodźmy z czworonogiem do gabinetu. Weterynarz z pewnością poradzi sobie z psem, dzięki czemu cała procedura przebiegnie sprawnie i spokojnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz