Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto dbać o zęby psa i kota?

Dlaczego warto dbać o zęby psa i kota?

Dla wielu z nas pies i kot to nie tylko zwierzęta, które mieszkają pod naszym dachem, ale ważni członkowie rodziny. Dbamy o nich każdego dnia – troszczymy się o dobrą karmę i długie spacery, a gdy widzimy, że nasz czworonożny przyjaciel jest osowiały lub źle się czuje, udajemy się z nim do weterynarza. Jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest higiena jamy ustnej u naszych zwierząt. Jak dbać o zęby psa lub kota? Czy każdy gabinet weterynaryjny świadczy usługi z zakresu stomatologii? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Problemy z kamieniem nazębnym u zwierząt domowych

Dzięki rozwojowi medycyny weterynaryjnej i coraz większej świadomości właścicieli zwierząt, nasi pupile cieszą się coraz lepszym zdrowiem i żyją znacznie dłużej niż kiedyś. To wspaniała wiadomość dla wszystkich czworonogów i ich ukochanych opiekunów! Dbając o zwierzaka, warto zwrócić uwagę również na jego zęby, ponieważ tak samo, jak u ludzi brak higieny ustnej powoduje wiele różnych chorób oraz dolegliwości bólowych. U psów i kotów pozostający na zębach osad prowadzi do powstania płytki nazębnej, która zmienia się w kamień nazębny bądź halitozę. Twardy, brązowy osad widoczny na zębach, nie znika pod wpływem szczotkowania, a gromadzące się w nim bakterie prowadzą do zapalenia dziąseł, które objawia się opuchnięciem i zaczerwienieniem. Niestety, wpływa to oczywiście na samopoczucie pupila, który może stać się osowiały i unikać jedzenia, gdyż odczuwa bolesność podczas gryzienia. Jeśli nie zareagujemy w porę, bakterie będą się namnażać, prowadząc do powstania ropni. Co zrobić, gdy zaważymy kamień nazębny u psa?

Objawy chorób przyzębia

Jeśli dostrzeżemy niepokojące objawy u naszych czworonożnych przyjaciół, nie zwlekajmy z wizytą u doświadczonego weterynarza. Symptomy takie jak nieświeży oddech, nadmierne ślinienie, trudności w jedzeniu, brak apetytu, drażliwość, chudnięcie, apatia czy próby jedzenia jedną stroną pyska, powinny być dla nas alarmujące! To znak, że musimy jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy! Warto udać się do renomowanego gabinet weterynaryjnego Elza w Świdniku. W gabinecie możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanych pasjonatów, profesjonalny sprzęt i kompleksowe usługi nie tylko z zakresu stomatologii zwierzęcej, ale również chirurgii i okulistyki. 

Profilaktyka jest najważniejsza

Pamiętajmy, że zarówno w przypadku dorosłych, jak i zwierząt profilaktyka jest najważniejsza. Dlatego od najmłodszych lat przyzwyczajajmy czworonożnego członka rodziny do szczotkowania zębów, przynajmniej raz dziennie. To najskuteczniejsza metoda walki z płytką nazębną. Nie zapominajmy również o tym, aby zawsze, gdy jesteśmy w gabinecie weterynarza, specjalista sprawdził stan zębów naszego pupila. Weterynarz bez trudu oceni jamę ustną zwierzęcia i wychwyci ewentualne nieprawidłowości. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz