Artykuł sponsorowany

Przychodnia Weterynaryjna Amadeusz Pilichowski: Jak leczyć ropomacicze u suczki?

Przychodnia Weterynaryjna Amadeusz Pilichowski: Jak leczyć ropomacicze u suczki?

Ropomacicze to choroba, która dotyka zwykle starszych suczek, jednakże może dotyczyć suk w każdym wieku. Schorzenie to może poważnie zagrozić życiu zwierzęcia, dlatego też tak ważna jest szybka interwencja weterynaryjna. Ryzyko zachorowania u suk, które nigdy nie rodziły, wynosi ponad 60%, natomiast 25% dotyczy tych suk, które już kiedyś rodziły. Jak uchronić swojego pupila przed chorobą? W jaki sposób leczy się ropomacicze?

Ropomacicze – krótka charakterystyka

Ropomacicze nazywane jest inaczej ropnym zapaleniem macicy. Ze względu na objawy chorobę można podzielić na dwa rodzaje: ropomacicze otwarte i zamknięte. W tym pierwszym przypadku z dróg rodnych suczki wydobywa się słomkowa, ropna lub krwista wydzielina, której nie sposób nie zauważyć. To właśnie ona najczęściej alarmuje opiekuna suczki, że ze zwierzęciem dzieje się coś niedobrego. Ropomacicze zamknięte jest znacznie trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ objawy schorzenia nie są tak oczywiste. Zwierzę może być ospałe, słabo jeść, a więcej pić. Charakterystycznym symptomem jest też gorączka oraz twardy i napięty brzuch.

Jak informuje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Amadeusz Pilichowski – choroba pojawia się zwykle na około 2 miesiące po ostatniej cieczce. W wyniku zachwiania równowagi hormonalnej dochodzi do nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy. Do dróg rodnych suczki przedostają się bakterie E. Coli, które znajdują się w kale. Namnażają się one w macicy, prowadząc do infekcji. Warto podkreślić, że w medycynie weterynaryjnej znane są przypadki ropomacicza niepoprzedzone wcześniejszą cieczką.

Diagnostyka i leczenie ropomacicza

Po zgłoszeniu się opiekuna suczki do weterynarza specjalista dokładnie bada pacjentkę. Kluczowe jest wykonanie USG, które w przypadku tego schorzenia, zwykle obrazować będzie powiększone rogi macicy wypełnione ropą. Dodatkowo lekarz może wykonać cytologię z pochwy. Pobierana jest również krew do analizy laboratoryjnej. Dzięki temu specjalista dowie się, czy nerki i wątroba suczki, pracują prawidłowo.

Należy pamiętać, iż leczenie ropomacicza nie polega już na podaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych, ponieważ bardzo szybko przy następnej cieczce dochodzi do ponownego zachorowania. Wyjątek stanowi początkowe stadium choroby, które jest w stanie rozpoznać  doświadczony lekarz weterynarii.

Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu, dlatego też zwierzę przechodzi intensywną płynoterapię. Nieleczone ropomacicze prowadzi do zakażenia całego organizmu i śmierci zwierzęcia. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacyjne usunięcie zakażonej macicy wraz z jajnikami. Dobrze, by zabieg wykonany został już po pierwszej cieczce. Zabieg chroni zwierzę nie tylko przed ropomaciczem, ale też przed niekontrolowanym rozrodem i wieloma innymi chorobami, w tym nowotworowymi.

Przychodnia Weterynaryjna Amadeusz Pilichowski

Przychodnia Weterynaryjna Amadeusza Pilichowskiego to specjalistyczna placówka zlokalizowana w Łodzi, świadcząca usługi weterynaryjne dla małych zwierząt domowych, w tym kotów, psów, świnki morskiej, chomików i królików oraz hodowli zwierząt. W przychodni można skorzystać z szerokiego zakresu usług, takich jak leczenie i profilaktyka chorób, diagnostyka, dietetyka oraz wydawanie paszportów i książeczek zdrowia. Wszczepianie chipów również jest możliwe. Pacjenci są traktowani indywidualnie, dzięki czemu każde zwierzę jest objęte opieką dopasowaną do jego potrzeb. Przychodnia Weterynaryjna Amadeusza Pilichowskiego to miejsce, gdzie z powodzeniem leczono zwierzęta już od 1992 roku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz