Materiał Partnera

Symbolika szat liturgicznych

Symbolika szat liturgicznych

Kościół katolicki z biegiem wieków wytworzył bogaty język wizualny, w którym ważną rolę odgrywa kolor szat. Odcień decyduje, podczas jakiego święta zostanie założona dana komża. Wskazuje ona na charakter sprawowanej ofiary oraz nastrój święta. Liczba kolorów oraz krojów szat zaczęła się zwiększać na przestrzeni X-XII wieku, gdy dostrzeżono, że barwa może nie tylko oddawać wymiar święta, ale także oddziaływać na siłę jego przeżywania. 

Biel typowa dla najważniejszych świąt w roku liturgicznym

Dla okresów najważniejszych w roku liturgicznym jest zarezerwowany biały kolor szat. Kapłan zakłada je podczas świąt Bożego Narodzenia. Barwa kojarzy się z czystością, radością, światłem, ale też oczyszczeniem, dlatego często występuje natychmiast po wspomnieniach związanych z męczeńską śmiercią Chrystusa. Biel stanowiła przez długi czas jedyny dopuszczalny kolor szat kapłańskich, tłumaczą pracownicy sklepu z tkaninami liturgicznymi Duet Plus.

Błękit kolorem maryjnym

Błękit jest wykorzystywany podczas świąt maryjnych, takich jak święto Matki Boskiej Zielnej czy nabożeństwa majowe. Stanowi on zarazem wyraz czystości oraz niewinności, dlatego bywa również tak, że błękit zostaje zastąpiony tradycyjną bielą. Dość powszechnym kolorem w Kościele katolickim jest zieleń, której symbolika pokrywa się z powszechnym rozumieniem tego odcienia. Stanowi on wyraz nadziei oraz odrodzenia, dlatego jest stosowany w dni powszednie i niedziele zwykłe. 

Symbolika koloru czerwonego

Czerwień utożsamiana jest z kolorem krwi i stanowi symbol cierpienia i męczeństwa. Z tego powodu jest ona wykorzystywana w trakcie mszy związanych z Męką Pańską (triduum paschalne oraz Niedziela Palmowa). Kapłani zakładają czerwone szaty również w dni wspomnień świętych zmarłych śmiercią męczeńską. 

Charakterystyka wykorzystania czerni i fioletu

Najciemniejsze kolory szat pojawiające się w trakcie trwania roku liturgicznego to fiolet oraz czerń. Mają one zbliżoną symbolikę oznaczającą smutek, oczekiwanie, żałobę oraz pokutę, jednak wykorzystywane są przy innych okazjach. Szata liturgiczna w odcieniu głębokiego fioletu zakładana jest przez kapłanów w czasie adwentu i Wielkiego Postu. Z kolei czarną szatę wykorzystuje się w dniu zadusznym oraz we Wszystkich Świętych. Oba warianty szat mogą być również zakładane na okoliczność mszy pogrzebowych.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz