Artykuł sponsorowany

Stomatologia dziś – czego możemy oczekiwać w gabinecie dentystycznym?

Stomatologia dziś – czego możemy oczekiwać w gabinecie dentystycznym?

Stomatologia to zaawansowana dziedzina medycyny podzielona na kilka specjalizacji. Stomatolodzy zajmują się profilaktyką chorób jamy ustnej (zębów, przyzębia, języka, tkanki miękkiej) oraz leczeniem schorzeń związanych między innymi z infekcjami bakteryjnymi. Dentyści zapewniają swoim pacjentom kompleksową opiekę, a zabiegi odbywają się prawie bezboleśnie.

Specjalizacje stomatologii

Stomatologia to obszerny dział, a jej podział pomaga pacjentom w wyborze specjalisty. Obejmuje ona między innymi następujące specjalizacje:

  • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
  • pedodoncja,
  • ortodoncja,
  • protetyka stomatologiczna,
  • periodontologia,
  • chirurgia stomatologiczna,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa.

Na czym polega stomatologia zachowawcza i pedodoncja?

W ramach stomatologii zachowawczej wykonuje się leczenie zmian próchnicowych i ich powikłań (np. zapalenie miazgi). Niewielkie ubytki zostają zaplombowane, a w przypadku bardziej zaawansowanych stanów zapalnych konieczne jest leczenie kanałowe (endodoncja).

Zainteresowanie pacjentów budzi dziś również stomatologia estetyczna, która skupia się na pięknym uśmiechu. Obejmuje ona zabiegi ortodontyczne (korygowanie wad zgryzu), protetykę (stałe, ruchome i kombinowane protezy zębowe, licówki) oraz wybielanie i piaskowanie zębów.

Pedodoncja to przede wszystkim profilaktyka oraz leczenie zębów i chorób przyzębia u dzieci. Ważne jest odpowiednie podejście i cierpliwość do najmłodszych pacjentów. Stomatologią dziecięcą zajmują się między innymi specjaliści w gabinecie stomatologicznym Na Wzgórzu.

Chirurgia stomatologiczna i protetyka

Stomatologia dotyczy również trudnych przypadków, w tym tych wymagających interwencji chirurgicznej. Periodontologia skupia się na schorzeniach jamy ustnej takich, jak choroby przyzębia (np. obnażone szyjki zębowe) oraz infekcje bakteryjne ślinianek i żuchwy.

Chirurgia stomatologiczna obejmuje przede wszystkim leczenie chirurgiczne i rekonstrukcje tkanek, resekcje (wycięcie wierzchołka korzenia) oraz ekstrakcje (usunięcie zębów stałych, mlecznych i zatrzymanych). W miejscu ubytku zakładane są implanty zębowe lub bardziej konwencjonalne uzupełnienia protetyczne. Z kolei zabiegi z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej wymagają czasem dodatkowej hospitalizacji pacjentów. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się leczeniem wad genetycznych i urazów twarzy, ortognatyką oraz diagnostyką chorób nowotworowych jamy ustnej.

Wiele spośród wykonywanych dziś w gabinetach zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych jest w znieczuleniu, dostosowanym do  metody leczenia i potrzeb pacjenta. Podanie znieczulenia i sam zabieg poprzedzone są dokładnym wywiadem z pacjentem oraz, w razie potrzeby, diagnostyką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz