Artykuł sponsorowany

Stomatologiczno-protetyczne uzupełnienia stałe

Stomatologiczno-protetyczne uzupełnienia stałe

Uzupełnienia stałe wykorzystuje się w stomatologii nie tylko do odbudowy zniszczonych mechanicznie zębów (np. w wyniku uderzenia), zębów utraconych czy też zepsutych na skutek czynników chorobowych (np. próchnicy). Różnego rodzaju korony czy licówki stosuje się również do poprawy estetyki uśmiechu. Ważne jest jednak przy tym zastosowanie odpowiedniego materiału oraz wybór gabinetu stomatologicznego ze specjalistami o wysokich kompetencjach.

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

Przy wyborze gabinetu stomatologicznego, który będzie miał dla nas wykonać uzupełnienie stałe w ramach odbudowy uzębienia bądź poprawy jego estetyki, należy kierować się jego wyspecjalizowaniem. Najlepiej wybierać ośrodki, które świadczą usługi dentystyczne zarówno stomatologii zachowawczej, stomatologii estetycznej, chirurgii dentystycznej, jak i protetyki. Dzięki temu będziesz miał pewność, że każdy Twój ząb zostanie w odpowiedni sposób odbudowany i nie będzie różnił się wyglądem od zdrowych i naturalnych zębów. Polecanym gabinetem jest poradnia stomatologiczno-protetyczna Madox, która posiada nowoczesną aparaturę rentgenowską i oferuje komputerowe znieczulenie techniką The Wand. Warto właśnie w takiej poradni przed podjęciem leczenia skorzystać z zabiegów higienizacyjnych: piaskowania i scalingu oraz fluoryzacji zębów – pozytywnie wpływają one na zdrowie jamy ustnej, jej zabezpieczenie, a także na koloryt szkliwa (dzięki usunięciu płytki nazębnej).

Uzupełnienia stałe – rodzaje

Dzisiejsza dentystyka oferuje odbudowę zęba w takich sposób, aby jego wygląd był w pełni naturalny – jest to możliwe również w przypadku przednich zębów. Warto wiedzieć, że dzisiaj wykorzystywane materiały są bardzo trwałe i bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Do odbudowy zębów wykorzystuje się zatem licówki, korony protetyczne, wypełnienia inlay oraz onlay. Najlepsze gabinety przed zrobieniem np. licówek przednich zębów zaproponują wykonanie wycisku, co pozwoli na idealne przygotowanie uzupełnienia z wykorzystaniem nowoczesnych programów komputerowych. Warto wiedzieć, że licówki – głównie kompozytowe – można nakładać również bez wcześniejszego przygotowania. Ważne są jednak umiejętności danego dentysty i jego zmysł przestrzenny (przy formowaniu odpowiedniego kształtu zęba i jego struktury).

Najpopularniejsze rodzaje uzupełnień stałych

Do najpopularniejszych uzupełnień stałych zalicza się wyróżnione już licówki kompozytowe i porcelanowe, korony protetyczne, a także wkłady onlay i inlay. Każde z rozwiązań ma swoją specyfikę:

  • licówki to cienkie nakładki estetyczne, które nakłada się na delikatnie oszlifowany ząb. Licówki stosuje się przy odbudowie ukruszonych zębów przednich lub w przypadku chęci zmiany ich kształtu oraz koloru;
  • korony protetyczne to uzupełnienia, które odbudowują większą część zęba. W oszlifowanym zębie dentysta umieszcza bowiem wkład koronowo-korzeniowy, na który nakładana jest estetyczna korona (kompozytowa, porcelanowa, z podbudową metalową – np. z chromu, niklu, kobaltu);
  • onlay i inlay – uzupełnienie stałe onlay odbudowuje najczęściej jedną stronę zęba (korona odbudowuje wszystkie jego strony), wkład inlay jest zaś stosowany do wypełniania dziur po borowaniu próchnicy. Warto wiedzieć, że dzisiaj oba typy tych wypełnień idealnie wkomponowują się w estetykę zęba – nie tak jak stosowane kilkanaście lat temu plomby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz