Materiał Partnera

Wyrywanie zębów mlecznych – zalecenia i przyczyny ekstrakcji

Wyrywanie zębów mlecznych – zalecenia i przyczyny ekstrakcji

Zęby mleczne to pierwsze i tymczasowe pokolenie uzębienia, które z czasem powinno wypaść samodzielnie, ustępując miejsca zębom stałym. Niestety choć zęby mleczne wypadają zazwyczaj same, to fakt że są one słabiej zmineralizowane, a co za tym idzie bardziej podatne na próchnicę lub uszkodzenia, sprawia że w wyniku różnorodnych zaniedbań, bądź też innych działań czy nieprawidłowości, niekiedy konieczne jest ich wcześniejsze usunięcie ze względów zdrowotnych.

Nie zaniedbuj zębów mlecznych

Fakt że zęby mleczne są tymczasowe w żaden sposób nie zwalnia rodziców od odpowiedniej dbałości o uzębienie dzieci, a co za tym idzie niezwykle ważne w tym przypadku są działania profilaktyczne oraz opieka stomatologiczna, gdyż zęby mleczne tak samo jak zęby stałe trzeba leczyć oraz o nie dbać.
Warto przy tym wspomnieć, że prawidłowo rozwijające się mleczaki wypadają, gdy zawiązki stałych zębów zaczynają je wypierać, w efekcie czego ząb mleczny zaczyna się ruszać, tracić ukorzenienie i wreszcie zostaje wypchnięty. Zastępowanie mlecznych zębów stałymi trwa nawet kilka lat, przy czym mleczaki zaczynają wypadać zazwyczaj gdy dziecko ma ok. 5–6 lat. Pierwsze zęby w początkowych latach życia pomagają dziecku rozdrabniać pokarm, a także wspomagają prawidłowy rozwój mowy oraz wpływają na stan naszego zgryzu i stałego uzębienia w przyszłości. Dlatego też trzeba o nie dbać, a w razie konieczności leczyć, zaś ekstrakcja zębów mlecznych traktowana jest przez większość stomatologów jako ostateczność. Nie da się jednak ukryć, że niekiedy nie ma możliwości uniknięcia tego typu zabiegu.

Wskazania do ekstrakcji zębów mlecznych

Decyzja o usunięciu zęba mlecznego powinna być przemyślana, poparta niezbędną diagnostyką oraz mieć racjonalne uzasadnienie. Dlatego też, zabiegi usuwania zębów mlecznych należy wykonywać w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak gabinet dentystyczny Anna Kozik lekarz stomatolog. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych wskazań, w przypadku których jedynie ekstrakcja daje gwarancję rozwiązania problemu. Wymienić tu należy przede wszystkim:

  • zaawansowane zmiany próchnicowe uniemożliwiające odbudowę korony zęba, na co największy wpływ ma nieodpowiednia dieta (słodkie napoje lub słodycze) oraz brak dbałości o mleczaki i rezygnacja z regularnych wizyt u stomatologa,
  • choroby tkanek zębowych (zapalenie przyzębia, miazgi, stany ropne), które mogą doprowadzić do martwicy,
  • obecność przetok w tkankach dziąseł, których nie można wyleczyć innymi metodami,
  • zbyt mocne osadzenie zęba mlecznego, uniemożliwiające wyrżnięcie się zęba trwałego,
  • opóźniona resorpcja korzeni mleczaków, która nie pozwala na pojawienie się zębów stałych,
  • sytuacje gdy luźny, ruszający się mleczak, uniemożliwia dziecku jedzenie lub powoduje dyskomfort w innych sytuacjach, np. podczas mówienia,
  • uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść np. w wyniku upadku dziecka.

Ekstrakcja zębów mlecznych stanowi co prawda radykalne, ale jednocześnie konieczne rozwiązanie, które ma na celu zniwelowanie ryzyka pojawienia się groźnych powikłań, stanowiących realną groźbę dla zdrowia najmłodszych pacjentów. Dlatego też nie należy bagatelizować stanu mlecznych zębów, zaś regularna współpraca rodziców ze stomatologiem znacznie zwiększa szanse na zdrowy i piękny uśmiech dziecka.

Opracowanie:
Łomianki, Wiślana 5
tel. 22 353 10 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz