Artykuł sponsorowany

Segregacja odpadów. Na jakie rodzaje dzieli się śmieci?

Segregacja odpadów. Na jakie rodzaje dzieli się śmieci?

Dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te, które można poddać recyklingowi, zostają powtórnie przetworzone oraz wykorzystane. Posegregowane śmieci należy wrzucać do pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami. Takie działanie umożliwia przedsiębiorcom zajmującym się recyklingiem odbiór śmieci, które następnie wykorzystywane są do produkcji rożnego rodzaju tworzyw sztucznych. Na czym polega segregacja odpadów i na jakie rodzaje dzieli się śmieci?

Pojemniki do segregacji odpadów

Segregacja odpadów wymusza na właścicielach nieruchomości obowiązek wyposażenia posesji w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Segregację dzieli się na workową i kontenerową. Z workową mamy do czynienia zwykle w przypadku osiedli domów jednorodzinnych. Natomiast kontenerowa stosowana odnosi się do bloków mieszkalnych.

Workowa polega na dostarczaniu przez gminę kilku worków na śmieci w różnych kolorach, przy czym każdy kolor przyporządkowany jest do innego rodzaju śmieci. To samo dotyczy kontenerów. Często na kontenerach widnieje również informacja określająca, jakie odpady mogą być do danego kontenera wrzucane.

Segregacja odpadów zwykle wiąże się ściśle z kolorami pojemników, w których przechowuje się odpady, gdzie kolorem:

– niebieskim oznacza się papier (gazety, książki, zeszyty, prospekty i katalogi, kartony, worki papierowe itd.),

– żółtym – plastik (zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach, plastikowe zakrętki, worki itd.),

– czerwonym – metal (kapsle, puszki po napojach, puszki po konserwach, itp.),

– białym – szkło białe (butelki i słoiki bezbarwnego szkła bez zakrętek),

– zielonym – szkło kolorowe (butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, kolorowe opakowania po kosmetykach itd.),

– brązowym – bioodpady (z wyłączeniem mięsa, tłuszczów zwierzęcych oraz kości),

– czarnym – odpady zmieszane, które nie podlegają recyklingowi, są biodegradowalne i nie stanowią odpadów niebezpiecznych.

Warto również pamiętać, że w zależności od gminy kolory pojemników i katalogi odpadów, które powinny być do nich wrzucane, mogą się różnić. Przed wyrzucaniem śmieci najlepiej przeczytać informacje znajdujące się na pojemnikach.

Dlaczego warto segregować odpady?

Od segregacji odpadów i recyklingu zależy także to, ile drzew ulegnie ocaleniu (papier), ile energii uda się zaoszczędzić (szkło), ile ropy naftowej nie zostanie zużyte (tworzywa sztuczne) oraz ile wartościowego nawozu uzyskamy dla życia organicznego (bioodpady). Im mniej będzie w naszych koszach odpadów, tym mniejszy obszar składowisk i wynikających z nich zanieczyszczeń.

Jak mówi pracownik firmy Eko – Jumir zajmującej się wywozem oraz utylizacją śmieci: Odpowiednie oznaczenie kontenerów do segregacji odpadów znacznie ułatwia późniejszy recykling. Bardzo często pojemniki do segregacji oprócz kolorów, są w inny sposób dobrze oznakowane i opisane. Za każdym razem warto jednak sprawdzić oznaczoną kolorystykę, ponieważ może ona się różnić.

Decydując się na segregację odpadów, zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się wywozem śmieci oraz ich utylizacją. Wiedza oraz doświadczenie pracowników są gwarancją wysokiej jakości świadczonych usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz