Materiał Partnera

Gdzie oddać makulaturę?

Gdzie oddać makulaturę?

Wyraźny wzrost ilości, a także zmiana charakterystyki odpadów produkowanych przez ludzkość sprawiły, że konieczne stało się poszukiwanie nowych metod ich zagospodarowania. Jedną z ważniejszych jest obecnie tak zwany recykling, który pozwala odzyskać z odpadów część surowców i przekazać je do ponownej produkcji. Do takich surowców zaliczamy między innymi makulaturę, czyli odpady papiernicze.

Co zrobić z makulaturą?

W każdym domu znajdzie się z pewnością bardzo dużo starych i niepotrzebnych papierów – kartonowe opakowania, stare gazety, wydruki, książki, które ze względu na swój stan nie nadają się już do użytku… Co z nimi zrobić? Z praktycznego punktu widzenia dalsze przechowywanie ich jest całkowicie zbyteczne – do niczego się nie przydają, a tylko zajmują miejsce i mogą stać się siedliskiem szkodliwej pleśni. W wielu domostwach odpadów takich wciąż jeszcze używa się w charakterze podpałki do kominka lub opala się nimi w piecu. Należy pamiętać, że nie jest to dobra praktyka – odpady papierowe mogą zawierać w sobie domieszki tworzyw sztucznych, które pod wpływem temperatury uwalniają masę szkodliwych substancji, przedostających się następnie do atmosfery. Najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu zbyt dużej ilość odpadów jest oddanie ich do profesjonalne, działającego legalnie punktu skupu, takiego jak firma R.R Metall. Przekazane przez nas odpady podlegają tam sortowaniu, a następnie są – o ile to możliwe – przekazywane do ponownego wykorzystania, np. w produkcji ekologicznych artykułów papierniczych lub papieru toaletowego. Odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania są w bezpieczny sposób utylizowane.

Nie tylko zwykłe śmieci

Niektóre z papierów znajdujących się w naszym posiadaniu trudno uznać za zwykłe śmieci, pokroju starych gazet czy opakowań. Do tej kategorii zaliczamy między innymi ważne dokumenty – faktury, umowy, projekty i wiele innych, które stanowią podstawę życia każdej firmy. Nawet jeśli dokumenty te są już od dawna nieaktualne, wciąż mogą zawierać wiele informacji, które mogą zostać wykorzystane przez niepowołane do tego osoby w sposób, który przyniesie nam szkodę. Takie dokumenty również mogą zostać oddane do skupu w celu zniszczenia, choć procedura postępowania z nimi jest zupełnie inna i wymaga zastosowania bardziej rygorystycznych procedur. Zanim oddamy dokumenty do zniszczenia zewnętrznej firmie powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie uprawnienia i czy działa zgodnie z przepisami. Ponadto firma niszcząca dokumenty powinna wydać nam poświadczenie w postaci certyfikatu, które stanowi dowód, że dokumenty zostały zniszczone, a dane w nich zawarte nie zostały przekazane osobom niepożądanym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz