Materiał Partnera

Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to bardzo ważna decyzja. To element budynku, który musi być wytrzymały i odporny na wiele czynników, aby jak najdłużej mógł służyć właścicielom domu. Istotne są także sama cena pokrycia oraz szybkość i łatwość jego montażu. Rozwiązań jest sporo, a każde z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wśród jakich rodzajów pokryć dachowych można wybierać?

Dach pokryty dachówką ceramiczną

Mimo że dachówka ceramiczna jest dość drogim materiałem, nadal ma całą rzeszę zwolenników. Wpływ na to ma jej wygląd. Jest efektowna, a zarazem pasuje tak samo do domów tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Oprócz walorów estetycznych na uwagę zasługuje jej trwałość. Jest odporna na działanie promieni słonecznych, wilgoci oraz wody, a także na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje ją także niska nasiąkliwość. Oznacza to praktyce, że jest mrozoodporna i nawet niskie temperatury nie są w stanie jej zaszkodzić. Osoby, które zdecydowały się na dachówkę ceramiczną, doceniają także jej zalety termoizolacyjne. Latem nie przepuszcza ciepła do wnętrza budynku oraz powoli się nagrzewa, natomiast zimą nie pozwala na jego ucieczkę. Bogatą ofertę dachówek ceramicznych ma w swoim asortymencie hurtowania materiałów budowlanych Careco.

Jeżeli jednak do tej pory w domu stosowane było pokrycie dachowe innego rodzaju, to może się okazać, że przed montażem dachówek trzeba będzie nieco zmienić konstrukcje dachu. Dzieje się tak, gdyż są one materiałem dosyć ciężkim.

Pokrycie z dachówki betonowej

To tak samo popularne rozwiązanie jak dachówka ceramiczna. Wynika to z faktu, że ponosząc znacznie mniejsze koszty, można oczekiwać podobnej jakości oraz właściwości tego pokrycia. Takie dachówki wykonuje się z czystego piasku kwarcowego oraz z cementu.

Odporność na deszcz, promieniowanie słoneczne, grad to tylko niektóre z ich zalet. Pod wpływem działania tych czynników beton ulega dalszemu utwardzaniu, staje się jeszcze wytrzymalszy. Ponadto ma znakomite parametry, jeżeli chodzi o izolację akustyczną.

Blachodachówki jako pokrycie dachu

Mają bardzo zbliżony kształt i formę do dachówek ceramicznych. Jednak wykonuje się je z blachy stalowej lub aluminiowej. Jeżeli materiały te zostaną odpowiednio zabezpieczone, dach przetrwa długie lata. Blachodachówki wzmacnia się żywicą, posypką, kilkoma warstwami lakieru, można także je podwójnie ocynkować. Wskazane również, aby wybierać blachę nieco grubszą. Dach taki będzie odporny na korodowanie, wilgoć, promieniowanie słoneczne. Jego utrzymanie w czystości będzie niezwykle proste – wystarczy użycie myjki ciśnieniowej. Dodatkowo blacha jest tworzywem stosunkowo lekkim, dlatego nie obciąży konstrukcji więźby dachowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz