Artykuł sponsorowany

Przyczyny awarii dachów

Przyczyny awarii dachów

Dach to element budynku, który musi być solidny, wytrzymały, chronić przed deszczem, chłodem i promieniami słońca. Niekiedy jednak dachy psują się, ulegając nagłej awarii. Mogą zacząć przeciekać lub, co gorsza, zawalić się. Za taki stan rzeczy odpowiadają najczęściej błędy podczas budowy dachu oraz jego nieprzemyślany projekt. Dlaczego jeszcze dach może się popsuć? Sprawdź.

Na co narażone są dachy?

Dach to nie tylko widoczne z zewnątrz dachówki. Oczywiście, mogą one zacząć spadać czy kruszyć się, ale równie dużym problemem jest zniszczenie drewnianej konstrukcji. Belki, które stanowią główne elementy więźby dachowej, mogą zacząć się wyginać lub pękać. Na skutek tego dochodzi do zapadania się całego pokrycia dachu.

Zdarza się także, że dach atakuje pleśń i grzyby. Jest to groźne nie tylko dla jego estetyki, ale przede wszystkim dla zdrowia mieszkańców domu.

„Aby naprawić dach, trzeba najpierw znaleźć źródło problemu. Pozwala na to szereg czynności, których wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W żadnym razie nie można naruszać konstrukcji dachu samodzielnie. Należy skorzystać z pomocy wykfalifikowanych fachowców – radzi specjalista z firmy Dębek Artur Usługi Ogólnobudowlane z Warszawy.

Uszkodzenia mechaniczne

Bardzo często zdarza się, że dach zostaje zniszczony przez gwałtowne zjawiska i anomalia pogodowe. Niestety stare pokrycie dachowe jest narażone między innymi na uszkodzenia związane opadami gradu – zwłaszcza wyjątkowo dużego. Konstrukcja może ulec odkształceniu, a nawet zacząć pękać. Dachom zagrażają też konary drzew, które spadają podczas porywistego wiatru. Poszycie dachu może zostać wtedy przerwane.

Błędy konstrukcyjne

Jeżeli dach został źle zaprojektowany, to prędzej czy później będzie widać skutki pracy niesolidnego dekarza.

Dlaczego dach może przeciekać? Odpowiada za to często niewłaściwy sposób montażu obróbek blacharskich. Jeśli nie zostały one precyzyjnie zainstalowane wokół komina czy przy oknach, to z całą pewnością do wnętrza budynku będzie przedostawać się woda. To samo może wydarzyć się, kiedy dekarz podczas kładzenia dachówek nieumyślnie przetnie folię dachową.

Zarówno z dachówkami, jak i z blachodachówkami trzeba się odpowiednio obchodzić. Dotyczy to używania profesjonalnych narzędzi do ich przycinania oraz obróbki. W innym przypadku ceramika zacznie się kruszyć, a blacha wyginać – stąd już tylko krok do poważnej awarii. Naprawa dachu w takim stanie będzie też kosztowna.

Za uszkodzenia dachów odpowiedzialne są materiały złej jakości. Zawilgocone i niezaimpregnowane drewno służące do budowy więźby nie jest wytrzymałe. Grozi to zawaleniem się pokrycia dachowego.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz