Artykuł sponsorowany

Roboty przemysłowe w wybranych aplikacjach

Roboty przemysłowe w wybranych aplikacjach

Prężny rozwój technologii wpłynął pozytywnie niemalże na każdą dziedzinę naszego życia. Z dobrodziejstw nowoczesnych maszyn i urządzeń korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorstw. Myśląc o robotach przemysłowych, wielu z nas ma zapewne przed oczami koncern motoryzacyjny. Robotyzacja stanowisk pracy jest tam powszechna. Roboty przemysłowe znajdują też zastosowanie w wielu innych branżach. Gdzie możemy się z nimi spotkać?

Czym jest robot przemysłowy?

Robot to urządzenie, które wykonuje zadania w sposób mechaniczny. Urządzeniem steruje zwykle człowiek przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Działanie robota może być kontrolowane również przez system reguł, które zostają przełożone na funkcjonowanie urządzenia przy użyciu technik sztucznej inteligencji. Jak informuje specjalista z firmy Abis – roboty przemysłowe często zastępują człowieka w monotonnych, wieloetapowych i cyklicznie powtarzających się czynnościach.

Mianem robotów określa się również te urządzenia, które posiadają zdolność do samodzielnego działania w oparciu o informacje o otoczeniu, które zostały zebrane za pośrednictwem czujek, sensorów itp. Roboty przemysłowe zazwyczaj mają postać mechanicznego ramienia o określonej liczbie stopni swobody. Dzięki tej „ręce” urządzenie może wykonywać szereg różnych zadań takich jak przenoszenie przedmiotów, obróbka tworzyw, lakierowanie, spawanie, pakowanie i wiele innych.

W jakich branżach najczęściej stosuje się roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej. Jak już wspomniano, zdominowały one funkcjonowanie koncernów motoryzacyjnych, ale nie tylko. Urządzenia te coraz częściej możemy spotkać w zakładach spożywczych, farmaceutycznych i elektronicznych. Dzieje się tak dlatego, że wraz z biegiem czasu roboty przemysłowe „nabyły” wiele nowych umiejętności w zakresie sortowania, pakowania, paletyzacji i montażu. Również wiele średnich i małych firm decyduje się na robotyzację przynajmniej jednego stanowiska pracy, co pozwala znacząco zwiększyć wydajność produkcji. Każdego robota przemysłowego można zaprogramować tak, by wpisywał się w indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa.

Jakie są zalety robotyzacji?

Niemalże w każdej dziedzinie przemysłu panuje duża konkurencja wśród przedsiębiorców. Każdy z nich stara się wytworzyć produkt wysokiej jakości w szybkim tempie, lecz przy możliwie jak najmniejszych kosztach. I to właśnie gwarantują roboty przemysłowe. Automatyzacja stanowisk pracy to doskonałe sposób na zwiększenie produkcji i zachowanie powtarzalności wytwarzanych towarów. Wszystko to przekłada się na wzrost dochodów firmy. Roboty zastępują personel w pracach niebezpiecznych, obciążających, monotonnych i męczących.

Dzięki solidnemu oprogramowaniu urządzenia te zawsze cechują się taką samą precyzją w wykonywaniu zleconych zadań. Naturalne jest, że u człowieka zaangażowanie w pracę maleje wraz z czasem, co jest naturalną reakcją organizmu na zmęczenie. Efektywność robota spada tylko wtedy, gdy ulegnie on awarii. Roboty przemysłowe ułatwiają modernizację stanowiska pracy. Zmiana aplikacji, na podstawie której działają urządzenia oraz modyfikacja ich funkcji nie stanowi większego problemu.

Jakie procesy najczęściej podlegają robotyzacji?

Najczęściej robotyzowanym procesem jest spawanie. Specjaliści oszacowali, że urządzenie mechaniczne działa w tym zakresie nawet pięć razy szybciej niż doświadczony spawacz. W trakcie pracy robot generuje również mniej odprysków i odpadów, a sama spoina cechuje się wysoką jakością. Na przedmioty spawane przez robota nie trzeba nanosić poprawek. Nowoczesne środowiska programistyczne umożliwiają jak najbardziej precyzyjne zaplanowanie całego procesu spawania i przetestowanie go jeszcze przed robotyzacją stanowiska pracy w zakładzie. Pojawiające się w wielu przedsiębiorstwach cele spawalnicze są najlepszym dowodem na to, że automatyzacja produkcji pozwala rozwinąć firmie skrzydła. 
Opracowanie:
Rząska, Kamienna 17
tel. 12 429 55 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać