Artykuł sponsorowany

Zrobotyzowanie stanowisk pracy – innowacyjna automatyka

Zrobotyzowanie stanowisk pracy – innowacyjna automatyka

Automatyka przemysłowa nieustannie się rozwija, co prowadzi do wdrażania innowacyjnych rozwiązań m.in. w zakresie procesów produkcji. Jednym z nich jest zrobotyzowanie stanowisk pracy – wszelkie czynności wykonują precyzyjne maszyny, dzięki czemu każdy wyprodukowany element jest zgodny z projektem. Jak dokładnie wygląda taka produkcja i kiedy się ją stosuje?

Roboty przemysłowe

Wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej detale z tworzyw sztucznych nierzadko wymagają uzupełnienia o konkretne elementy, np. taśmę montażową. Jej manualne nakładanie przez pracowników w procesie produkcyjnym to zadanie przede wszystkim czasochłonne. Z tego powodu następuje zrobotyzowanie stanowisk pracy – czynności powtarzalne, wymagające dokładności a jednocześnie nurzące dla pracownika są zastępowane. Przy zapewnieniu dobrego układu mechanicznego powtarzalne i tak samo precyzyjne operacje pozwalają na wyprodukowanie wysokiej jakości produktów. Wykonane przez firmę Abis stanowiska produkcyjne w różnych wariantach są m.in. wyposażone w roboty przemysłowe. Wykonujemy kompletne cele robotowe: gniazda i stanowiska, układy podawania i odbioru, chwytaki, układy bezpieczeństwa.

Po wykonaniu zrobotyzowanego stanowiska pracy niezbędne jest odpowiednie zaprogramowanie robotów, panela do obsługi a często również sterownika pomocniczego. Ich dokładna integracja oraz uruchomienie całego systemu w zakładzie przemysłowym to również zadanie dla specjalistów, dzięki którym procesy produkcyjne będą znacznie stabilniejsze i pozwalają osiągnąć wysokie współczynniki wykorzystania parku maszyn – tzw. OEE.

Chwytaki

W zależności od wykonywanego zadania roboty przemysłowe muszą być wyposażone w chwytaki, które umożliwią im realizację nawet bardzo skomplikowanych zadań podczas produkcji.

Pewne zadania jak spawanie, paletyzacja, lakierowanie – to raczej typowe konstrukcje, obsługa gniazd produkcyjnych to zazwyczaj dedykowane rozwiązania. Stosuje się również dla tego samego robota wymienne chwytaki lub wielofunkcyjne.

Konieczne jest również zaprogramowanie trajektorii robotów, położeń zerowych, startowych, obsługa funkcji w przypadku kolizji robota itp. Zrobotyzowanie stanowisk pracy jest więc elementem innowacyjnej automatyki przemysłowej. Dzięki niemu tworzone detale są produkowane precyzyjnie i w sposób określony w projekcie.

Stworzenie wydajnego systemu wraz z robotami i niezbędnymi podzespołami warto jednak zlecić specjalistycznej firmie zajmującej się tego typu realizacjami.

Opracowanie:
Rząska, Kamienna 17
tel. 12 429 55 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz