Materiał Partnera

Remont i rozbudowa budynku – tylko z uprawnionym architektem

Remont i rozbudowa budynku – tylko z uprawnionym architektem

Branża budowlana daje wiele możliwości inwestycyjnych w nieruchomości. Często właściciele bądź nowi nabywcy decydują się na remonty generalne budynków wraz z ich przebudową, dobudową i zmianą przeznaczenia. Aby wykonać poprawnie takie zadanie oraz być w zgodzie z prawem, należy skorzystać z usług uprawnionego architekta i stworzyć legalny projekt takiej inwestycji.

Praktyczna strona inwestycji remontowej bądź przebudowy budynku wymaga, aby była ona funkcjonalna (w rozumieniu nowego przeznaczenia), miała ładny wygląd i zapewniała bezpieczeństwo użytkowania. Tylko współpraca z projektantem architektonicznym da pożądany efekt. W świetle prawa budowlanego zobowiązani jesteśmy do skorzystania z takiej usługi przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ominięcie tego kroku naraża nas nie tylko na uciążliwą eksploatację budynku, ale również na odpowiedzialność karną z tytułu dokonania samowoli budowlanej.

Bez projektu, czy z jego uproszczoną formą? Kiedy, co możemy budować?

Bez projektu budowlanego możemy dokonywać jedynie remontów wewnętrznych bez zmiany ścian i konstrukcji nośnych. Oznacza to, że otwory drzwiowe czy częściowe usunięcia ścian mogą się tyczyć tylko nieistotnych ścian działowych. Niedopuszczalne jest ingerowanie w ściany nośne, ich wykuwanie, pocienianie, wykonywanie otworów drzwiowych czy okiennych bez projektu architektonicznego. W zakresie dachu możemy jedynie wymienić jego pokrycie i uzupełnić niewielką część uszkodzonej konstrukcji nośnej według istniejącego rozwiązania. Ze względu na funkcjonalność pomieszczeń i nieprzewidziane skutki samodzielnych ingerencji w konstrukcję budynku, zawsze warto przynajmniej skonsultować nasze zamiary z architektem budowlanym. Przykładem firmy świadczącej profesjonalne porady architektoniczne oraz wykonującej różne rodzaje projektów budynków mieszkalnych i użytkowych jest firma Archi Bia Pracownia Projektowa.

Przed modernizacją budynku dokonaj inwentaryzacji budowlanej

Nim ruszymy z generalnym remontem (modernizacją budynku), pierwszym krokiem w inwestycji przebudowy (bądź rozbudowy budynku), jest dokonanie jego inwentaryzacji. Inwentaryzacja budowlana to ocena stanu budynku, głównie pod względem konstrukcyjnym przez uprawnioną do tego osobę. Ocenie podlega:

  • wytrzymałość budynku,
  • postęp uszkodzeń,
  • zgodność z projektem.

Jeżeli budynek jest stary i nie ma do niego dokumentacji projektowej, należy ją odtworzyć na podstawie stanu istniejącego (przynajmniej w uproszczonej formie).

Dalszy etap prac polega na konsultacjach na linii architekt – inwestor i uzgodnieniu zakresu przeróbek i rodzaju dobudów. Klient przedstawia przede wszystkim, co chce osiągnąć, a architekt proponuje rozwiązania. Muszą być one funkcjonalne i bezpieczne, a ewentualna część dobudowywana musi zlewać się w całość z dotychczasowym budynkiem i stanowić estetyczną, spójną całość. Wskazane jest zaprojektowanie jednolitej elewacji wieńczącej całą inwestycję tak, jakby budowa prowadzona była od zera.

Opracowanie:
Białystok, Dąbrowskiego 20B
tel. 507 163 382
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz