Materiał Partnera

Ramy samochodów ciężarowych – przyczyny uszkodzeń oraz naprawy

Ramy samochodów ciężarowych – przyczyny uszkodzeń oraz naprawy

Rama w samochodzie ciężarowym stanowi konstrukcję nośną, na której znajduje się nadwozie wraz z najważniejszymi jego podzespołami. Ma ona znaczenie dla układu jezdnego pojazdu, w tym gwarantuje jego odpowiednią sztywność, wytrzymałość, a także przyjmuje na siebie siły działające podczas eksploatacji. Rama jest również elementem mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Kiedy może ulec uszkodzeniom i jak ją naprawić?

Rama samochodu ciężarowego – kiedy może dojść do jej uszkodzenia?

Czynniki, które mogą wpłynąć na pogorszenie właściwości, a tym samym na finalne uszkodzenie ramy nośnej, są różnorodne. Jednym z nich jest regularne przewożenie ładunków o zbyt dużej masie, nieodpowiedni sposób załadunku, gdy jedna część pojazdu jest bardziej obciążona, a także jazda po nierównych drogach. Najczęściej jednak do poważnych uszkodzeń dochodzi w wyniku wypadków, które doprowadzają do powstawania znaczących uszkodzeń. Rama, ze względu na swoje ogromne znaczenie, jest niezwykle droga, dlatego też robi się wszystko, aby móc ją naprawić, nawet po tego typu zdarzeniach.

Kiedy możemy naprawić ramę samochodu ciężarowego?

Jak wspomniano, ramy to elementy kluczowe dla zachowania właściwości jezdnych oraz bezpieczeństwa pojazdu, dlatego też istnieją sytuacje, gdy w wyniku uszkodzeń, przeprowadzenie tego typu naprawy jest niemożliwe. Jednak gdy skala wad jest mniejsza, możemy skorzystać z tego typu usług. Najlepiej w tym przypadku zgłosić się do specjalistycznych przedsiębiorstw, które zajmują się tego typu działalnością, wówczas będziemy mieć gwarancję rzetelności i fachowości przeprowadzonych działań. Częstą usługą w tym zakresie jest prostowanie ram samochodów ciężarowych. Jak przyznaje Małgorzata Kłaptocz, współwłaścicielka przedsiębiorstwa Kamal, które zajmuje się tego typu naprawami, cały proces odbywa się za pomocą specjalnych pras, będących w stanie obsłużyć pojazdy nawet do 60 ton oraz 24 m długości. Jeśli na etapie prostowania ramy pojawiają się jakiekolwiek pęknięcia, są one dodatkowo w sposób profesjonalny spawane.

Jak widać, rama samochodu ciężarowego to niezwykle kluczowy element. Możemy jednak na wiele sposobów przeciwdziałać problemom w tym zakresie, np. dzięki odpowiedniemu sposobowi jazdy, czy prawidłowemu i zgodnego z przepisami załadunkowi. Jeśli jednak pojawi się sytuacja, w której dojdzie do większych uszkodzeń, mamy możliwość skorzystania z usług wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które pomogą odzyskać podstawowe właściwości ramy samochodu ciężarowego.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Mazańcowicka 79
tel. 33 815 14 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz