Rak piersi – jak szybko go rozpoznać? Na czym polega leczenie?

Rak piersi – jak szybko go rozpoznać? Na czym polega leczenie?

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Chociaż w dużej liczbie przypadków okazuje się on zmianą złośliwą, wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, a co za tym idzie – daje szansę na całkowite wyleczenie. Przeczytaj, jakie są objawy raka piersi i co powinno Cię zaniepokoić. Dowiedz się, jak przebiega leczenie nowotworu i dalsze postępowanie profilaktyczne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Objawy raka piersi

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego w jego profilaktyce bardzo ważne jest regularne robienie badań. Mammografię i USG piersi powinny wykonywać szczególnie kobiety narażone na wystąpienie tego typu nowotworu ze względu na jego pojawienie się w rodzinie czy czynniki genetyczne, a także panie, które skończyły 40 lat.

Ważne jest również samodzielne badanie piersi. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić podczas takiego badania?

  • Powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

  • Wciągnięcie skóry piersi.

  • Pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie brodawki, takich jak wyciek z brodawki, wciągnięcie brodawki, owrzodzenie skóry piersi, zaczerwienienie.

  • Wystąpienie zaczerwienienia i obrzęku skóry całej piersi z widocznymi dołeczkami w skórze – tzw. objaw skórki pomarańczy – to bardzo poważny objaw, który może świadczyć o znacznym zaawansowaniu choroby.

Po wyczuciu lub zauważeniu u siebie zmian mogących świadczyć o rozwijającym się guzie, należy wykonać biopsję cienkoigłową. Polega ona na pobraniu próbek komórek i poddaniu ich badaniu cytologicznemu. W niektórych przypadkach zalecane jest również wykonanie biopsji gruboigłowej, która pozwala określić charakter narośli i rozpoznać raka piersi.

Kto jest szczególnie narażony na wystąpienie raka piersi?

Czynniki, które mogą powodować raka piersi, to między innymi:

  • wystąpienie nowotworu piersi w przeszłości – zwiększa ono ryzyko pojawienia się raka w drugiej piersi aż 3-krotnie,

  • pojawienie się raka piersi w rodzinie, szczególnie, jeśli wystąpił on u krewnych pierwszego stopnia,

  • wiek – ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta po 50 roku życia,

  • czynniki hormonalne – na wystąpienie nowotworu tego typu szczególnie narażone są panie, które rozpoczęły miesiączkowanie przed 12 rokiem życia, panie, które przebyły menopauzę po 55 roku życia, a także kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny,

  • otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać równowagę hormonalną w organizmie, przyczyniając się do rozwoju raka.

Rak piersi – leczenie i rokowania

Leczenie raka piersi to tzw. leczenie skojarzone, a więc takie, które łączy metody chirurgiczne oraz radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię. Charakter leczenia zależny jest od etapu choroby i stopnia złośliwości nowotworu.

Chirurgiczny zabieg usunięcia raka piersi może być wykonany na dwa sposoby:

  • Usunięcie samego guza – zabieg ten polega na wycięciu guza z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek i usunięciu węzłów chłonnych pachy.

  • Radykalna mastektomia – jest to operacja polegająca na usunięciu całej piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy.

Po zabiegu chirurgicznym stosuje się radioterapię oraz chemioterapię. Radioterapia jest szczególnie ważna w przypadku kobiet, u których przeprowadzono mniej inwazyjny zabieg chirurgiczny. Zapewni ona mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Radioterapię stosuje się również po mastektomii, w przypadkach, kiedy stwierdzono zajęcie przez przerzuty pachowych węzłów chłonnych.

Chemioterapia może być stosowana zarówno przed-, jak i pooperacyjnie. Bywa też podstawą leczenia, gdy zabiegi chirurgiczne zaawansowanego nowotworu nie są możliwe.

Po przeprowadzonym leczeniu należy wykonywać badania kontrolne, w ciągu 2 lat od operacji – co 3-4 miesiące, od 2 do 5 lat po operacji – co 6 miesięcy, po 5 latach od operacji – co 12 miesięcy. Długość życia od momentu wykrycia zmiany zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, stopnia złośliwości nowotworu czy obecności przerzutów.

Sprawdź również, jakie są symptomy endometriozy.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz