Materiał Partnera

Płynna biopsja w diagnostyce onkologicznej

Płynna biopsja w diagnostyce onkologicznej

Diagnostyka onkologiczna przestała opierać się tylko o badania RTG, USG, mammografię, czy też o biopsję cienko oraz gruboigłową, pozwalającą uzyskać materiał pobrany z wykrytego guza. Obecnie dużą skutecznością, oraz szansą na zindywidualizowane leczenie jest tzw. płynna biopsja. Polega ona na pobraniu od pacjenta maksymalnie 40 mililitrów krwi, a następnie laboratoryjnym wyselekcjonowaniu i namnożeniu mRNA danej osoby. To umożliwia dokładne określenie zagrożeń, czy zaplanowanie bardzo precyzyjnego leczenia.

Kiedy płynna biopsja jest szczególnie potrzebna?

Obecnie uznawana za innowacyjną metodę diagnostyczną, płynna biopsja pozwala na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, również w różnych sytuacjach niejasnych. Pozwala ona bowiem poznać cechy komórek nowotworowych, które oderwały się od guza pierwotnego i krążą w nurcie krwi, jako pojedyncze komórki, lub jako skupiska zwane klastrami. To one niestety są odpowiedzialne za powstawanie przerzutów, a to właśnie te, a nie guzy miejscowe, są prawdziwym zagrożeniem dla życia człowieka. Krążące komórki nowotworowe zwane CTCs, mogą zatem mieć określony swój genotyp, co pozwala nie tylko monitorować przebieg choroby oraz skuteczność określonych terapii – również hormonoterapii i chemioterapii – ale także co umożliwia tworzenie nowych, skuteczniejszych planów terapii uzupełniającej. Mowa o doborze najskuteczniejszych leków. W badaniach Onconmics, Onconomics Plus i Onconomics Extrac, które zaliczane są do płynnej biopsji, specjaliści badają ponad 100 leków cytostatycznych oraz ponad 50 substancji naturalnych! Szansa na skuteczne eliminowanie CTCs jest zatem olbrzymia. 

Warto wiedzieć! Obecnie płynna biopsja jest traktowana, jako diagnostyka CTCs głównie już po wykryciu choroby. Istnieje jednak duża szansa, że stanie się ona również ważnym badaniem przesiewowym, a nawet profilaktycznym. Test CGH dostarcza bowiem informacji o nieprawidłowościach genetycznych (delecjach/insercjach) na komórkach nowotworowych. Te nieprawidłowości mogą być związane z guzem pierwotnym, a więc wczesnym wykrywaniem. W Polsce o popularyzację tej metody dbają m.in. specjaliści onkologiczni z Centrum Medycznego Natol MEDIC.

Płynna biopsja i różne jej testy

Płynna biopsja, co należy wiedzieć, jest zbiorczo nazwaną metodą badania krążących komórek nowotworowych w krwioobiegu. Dzieli się ona jednak na wiele testów, które wykonuje się w innych przypadkach. W przypadku chęci uzyskania informacji, czy dana terapia onkologiczna została właściwie dopasowana do biologii choroby, należy przeprowadzić badanie Onconomics, Onocomics Plus, Onconomics Extract. Skuteczność leczenia, wskazuje w trzymiesięcznych odstępach test OncoCount, OncoTrail, OncoTrace, a najszerszym spektrum diagnostycznym wyróżniają się: ONCONOMICS PLUS, który obejmuje czułość/wrażliwość na substancje konwencjonalne i biologiczne/naturalne oraz CHEMOSNIP, który bada zdolność do prawidłowego przyswajania i metabolizmu leków. Zaletą wszystkich rodzajów płynnej biopsji, jest zaś krótki czas oczekiwania na bardzo wiarygodne wyniki – 7-10 dni roboczych – a także brak dyskomfortu fizycznego oraz skutków ubocznych badań. Bardzo ważne staje się również to, że takie testy, jak Oncocount R.G.C.C., Oncotrace R.G.C.C. lub Oncotrail R.G.C.C., pozwalając monitorować stan pacjenta w różnym stadium choroby oraz przy różnych, nawet specyficznych nowotworach złośliwych. 

Opracowanie:
Warszawa, Belgradzka 5
tel. 22 644 50 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz