Jakie są objawy endometriozy?

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza to schorzenie, które dotyczy wielu kobiet. Mimo że ból miesiączkowy wydaje się czymś normalnym, w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Jeśli zignorujemy niepokojące symptomy, w organizmie może dojść do powstania guzów, zrostów i torbieli, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i są groźne dla zdrowia. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy endometriozy.

Kobiecy ból – pierwsze badania endometriozy

Ból związany z miesiączkowaniem był zmorą kobiet od wieków, a dziś wciąż jest często ignorowany i uznawany za coś normalnego. Tymczasem wystąpienie dolegliwości bólowych nie powinno być lekceważone. Po raz pierwszy poszukiwania przyczyn endometriozy miały miejsce w latach 20. XX wieku. Sprawą zajął się J.A. Sampson, który jako pierwszy zauważył zjawisko wstecznego przemieszczania się krwi menstruacyjnej, które skojarzył z powstawaniem wszczepów endometrialnych.

Kolejne badania potwierdzały i wykluczały postawioną tezę, jednak do dziś ginekolodzy nie potrafią dokładnie wytłumaczyć, dlaczego śluzówka macicy może narastać poza jej obrębem. Zgodnie z przypuszczeniami za przyczynę choroby uznaje się zwiększoną wrażliwość na estrogeny bądź odporność na progesteron.

Endometrioza dotyka przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym, ale ból endometrialny dotyczy również niektórych nastolatek. U chorych pacjentek śluzówka macicy złuszcza się co miesiąc, a złuszczone komórki przemieszczają się w inne narządy. Mogą przedostać się do jajowodów, jajników, pochwy, pęcherza moczowego, a nawet jelit, a następnie tworzyć guzy i zrosty.

Jakie są objawy endometriozy?

Na samym początku choroba może nie dawać wyraźnych sygnałów, że coś złego dzieje się z organizmem. Najczęściej spotykanym objawem endometriozy jest uporczywy ból występujący przed pojawieniem się miesiączki lub w jej trakcie. Niestety wiele młodych dziewczyn i dojrzałych kobiet stara się ignorować te nieznośne dolegliwości i maskuje je lekami bez recepty. Poważny problem pojawia się wtedy, gdy preparaty przeciwbólowe przestają działać, a kobieta nie może już nawet normalnie funkcjonować. Wtedy niezbędna jest szybka wizyta w przychodni specjalistycznej.

Powinnaś czym prędzej zgłosić się do ginekologa, gdy:

  • masz bolesne miesiączki
  • twoje miesiączki są obfite i nieregularne
  • masz bolesną owulację
  • w czasie menstruacji odczuwasz ból przy oddawaniu moczu i stolca
  • cierpisz z powodu dolegliwości ze strony układy pokarmowego – masz wzdęcia, biegunki lub zaparcia
  • odczuwasz ból w okolicy odbytu, miednicy, kości ogonowej
  • czujesz ból i dyskomfort w czasie stosunku
  • nie możesz zajść w ciążę
  • jesteś zmęczona, łapią cię migreny i często się przeziębiasz

Wymienione wyżej symptomy endometriozy mogą się łączyć lub pojawiać pojedynczo. Wiele z nich jest błędnie kojarzonych z zupełnie innymi chorobami, dlatego lekarzom tak trudno jest szybko postawić trafną diagnozę.

Kobiety chorujące na endometriozę często zmagają się też z innymi dolegliwościami i chorobami, takimi jak niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, astma oraz różnego rodzaju alergie.

Dowiedz się więcej o endometriozie.

Niepłodność – jeden z objawów endometriozy

Jednym z częstych objawów endometriozy jest bezpłodność, jednak problem z zajściem w ciążę nie dotyczy wszystkich chorujących pacjentek. Takie kłopoty spotykają panie, u których zrosty pojawiły się na jajnikach lub jajowodach, co utrudnia przemieszczanie się komórki jajowej.

Jeśli zrosty nie są jeszcze zbyt duże, niektórzy ginekolodzy rekomendują, by jak najwcześniej rozpocząć starania o dziecko. W przeciwnym razie guzy mogą się powiększyć i zupełnie wyeliminować możliwość zajścia w ciążę. U niektórych ciężarnych chorujących na endometriozę uciążliwe objawy stają się łagodniejsze. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz