Artykuł sponsorowany

Poznaj specyfikację podnośników montażowych oraz ich zalety

Poznaj specyfikację podnośników montażowych oraz ich zalety

Podnośniki montażowe to niebywale przydatne sprzęty, które wykorzystywane są w magazynach wielkopowierzchniowych, przy regałach wysokiego składowania, a także w zakładach przemysłowych. Stosują je również firmy instalatorskie, remontowe i budowlane. Podnośniki te świetnie sprawdzają się również przy budowie lekkich konstrukcji aluminiowych, scenografii w teatrach i operach, a także przy wznoszeniu scen koncertowych. Warto zatem poznać specyfikację i zalety tychże wyjątkowych sprzętów.

Rodzaje podnośników montażowych

Podnośniki montażowe to znacznie mniejsze i mniej skomplikowane w swojej konstrukcji typy podnośników nożycowych czy też masztowych. Zbudowane są one w lekkiej konstrukcji aluminiowej, która posiada podstawę – często na kółkach – wysuwane do góry długie ramię, a także system podnośnikowy służący głównie do podnoszenia na wysokość mniejszych towarów. To dlatego zamiennie używa się dla najlepszych typów tych sprzętów nazwę podnośnika towarowego. Jakie ich rodzaje dostępne są obecnie na rynku?

Podnośniki masztowe można podzielić między innymi na podnośniki stacjonarne oraz pneumatyczne. Pierwszy typ urządzeń to sprzęty, których działanie opiera się o siłę człowieka. Ramiona wysuwane są poprzez kręcenie specjalnej korby. Podstawa takiego podnośnika tworzona jest zaś w wersji bez kół. Zamiast nich narzędzie posiada specjalny system silnego mocowania konstrukcji do różnego typu podłoża. Dzięki temu podnośnik jest statyczny i nie ulega przemieszczeniom podczas pracy. Podobnie jest z podnośnikami pneumatycznymi, które częściej są jednak tworzone w wersji z podstawą na kółkach. Tego typu sprzęty opierają swoją pracę o ciche mechanizmy pneumatyczne, które pozwalają szybko i bezpiecznie podnieść na wysokości mniejszego rodzaju ładunki. Zaletą podnośników pneumatycznych jest zaś ich niebywale lekka konstrukcja – ważą tylko do 25 kg!

Czy to jednak wszystkie typy podnośników montażowych? Odpowiedź brzmi: nie. Najmocniejsze typy zwane są podnośnikami towarowymi, które występują w wersjach małych, średnich i dużych, a ich udźwig w zależności od modelu wacha się między 150 kg a 650 kg. Dużym udźwigiem cechują się też wieże teleskopowe/podnośniki sceniczne. Prócz tego najlepsi producenci oferują ultra lekkie i wydajne podnośniki gazowe.

Specyfikacja podnośników montażowych

Jak można wywnioskować, podnośniki montażowe sterowane mogą być przy pomocy mediów – systemów pneumatycznych, gazu – jak i też poprzez pracę ręczną. To ważne, by przy zakupie zwracać uwagę właśnie na to rozróżnienie. Prócz tego zawsze weryfikować należy takie parametry użytkowe jak:

  • wysokość podnoszenia,
  • udźwig,
  • wysokość podnośnika,
  • wagę,
  • wysokość maksymalną wideł/podestu,
  • długość podnośnika,
  • wymiary wideł/podestu,
  • szerokość podnośnika.

Zarówno małe, jak i duże urządzenia oferuje swoim klientom firma COMACH, która jest autoryzowanym na Polskę dealerem holenderskiego producenta podnośników montażowych w tym pneumatycznych ALP LIFT. COMACH dystrybuuje również wysokiej klasy platformy i podnośniki największego azjatyckiego producenta z branży. Jest nim koncern Dingli Machinery Ltd.

Zalety podnośników montażowych

Podnośniki montażowe są dzisiaj niebywale atrakcyjne dla firm remontowych, konserwatorów zabytków, przedsiębiorstw budowlanych i dekarskich, pracowni montażowych w tym instalatorskich, a także dla właścicieli magazynów. Do ich zalet zaliczyć można m.in. szerokie zastosowanie oraz występowanie w różnych modelach. Ponadto zwrócić uwagę należy na świetne parametry techniczne: wysokość podnoszenia nawet do 6 metrów czy udźwig sięgający 650 kg. Prócz tego podnośniki montażowe wyróżniają się:

  • łatwością w obsłudze,
  • prostym składaniem,
  • lekką konstrukcją,
  • wytrzymałą budową (m.in. na działanie wody, wilgoci, korozji, uszkodzeń mechanicznych),
  • posiadaniem tylnych kół transportowych,
  • atrakcyjną ceną,
  • brakiem konieczności konserwacji i prowadzenia złożonych przeglądów. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz