Artykuł sponsorowany

Jakie typy żurawi stacjonarnych serwisuje firma Grip System?

Jakie typy żurawi stacjonarnych serwisuje firma Grip System?

Żurawie stacjonarne to urządzenia wykorzystywane do transportu bliskiego odbywającego się wewnątrz jednego zakładu pracy. Stworzono je do przenoszenia ciężkich elementów na stosunkowo nieduże odległości. Znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Od ich pełnej sprawności zależy przyszłość niejednego przedsiębiorstwa. Dlatego też warto poznać typy żurawi serwisowane przez bydgoską firmę Grip System.

Podstawowy podział żurawi stałych

Żurawie stacjonarne nazywane także wspornikowymi lub stałymi to lekkie dźwignice. Ich najważniejsze elementy to ramię wykonujące ruch obrotowy oraz poruszający się po nim wciągnik pozwalający przenosić ładunki. Te dźwignice dzieli się na dwie grupy ze względu na sposób montażu wysięgnika. W pierwszej znajdują się żurawie słupowe. Są tak nazywane, bowiem wysięgnik jest mocowany na słupie na stałe przytwierdzonym do podłoża. Stabilne zamocowanie słupa wymaga użycia płyty pośredniej lub stopy fundamentowej. Druga grupa skupia równie lekkie i funkcjonalne żurawie przyścienne. One z kolei są montowane do ścian, stropów, konstrukcji hal zakładowych czy nawet maszyn. Podstawą działalności Grip System jest naprawa żurawi obu typów.

Inne kryteria podziału żurawi wspornikowych

Warto wiedzieć, że sposób montażu ramienia nie jest jedynym kryterium podziału żurawi stacjonarnych. Ważna kwestia to rodzaj napędu odpowiedzialnego za wykonywany przez nie ruch obrotowy. Do wyboru są urządzenia z:

  • napędem ręcznym,
  • napędem elektrycznym bez stopni,
  • napędem elektrycznym z dwoma biegami.

Żurawie stałe mogą wykonywać swoje zadania dzięki obracającemu się ramieniu i poruszającemu się po nim wciągnikowi. Co ważne napęd jezdny tego elementu również jest dostępny w trzech rodzajach. Dla małych udźwigów stosowany jest wciągnik z mechanizmem ręcznym. W urządzeniach zmagających się z większymi ciężarami używane są wciągniki z napędem elektrycznym bezstopniowym lub z biegami. Każdy z nich wymaga regularnej konserwacji.

Wspomniane już wciągniki należą do najważniejszych elementów opisywanych urządzeń dźwignicowych. Jednostki podnoszące, poza rodzajem napędu, różnią się budową. W żurawiach przenoszących ładunki o ciężarze maksymalnie 5 ton stosowane są wciągniki łańcuchowe elektryczne.  Kolejne dwie wersje wymienia fachowiec z bydgoskiego serwisu dźwignic Grip System. Pracownik firmy zajmującej się naprawą wszystkich urządzeń dźwignicowych UTB mówi, że:

- W typowych żurawiach stacjonarnych często montowane są pneumatyczne jednostki podnoszące. Natomiast modele mające dźwigać ciężary do 10 ton i powyżej tej granicy mają na wyposażeniu wciągniki linowe elektryczne.

Prawidłowe serwisowanie opisywanych elementów umożliwi długą i bezproblemową pracę żurawia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz