Artykuł sponsorowany

Podstawowe techniki druku

Podstawowe techniki druku

Istniejące współcześnie techniki druku stosowane w nowoczesnych drukarniach możemy podzielić z grubsza na techniki cyfrowe oraz tradycyjne. Obie z tych kategorii są bardzo obszerne – do drugiej z nich zaliczyć możemy na przykład bardzo popularny druk offsetowy, ale także typooffset, rotograwiurę, druk fleksograficzny albo tampodruk. Cyfrowe techniki druku obejmują natomiast druk lateksowy, solwent, inkjet czy ecosolvent.

Kiedy zdecydować się na daną technikę druku?

Mimo że dostępne na rynku rozwiązania technologiczne pozwalają na wykonanie druku w bardzo wielu technikach, nadal do najbardziej podstawowych należą techniki druku tradycyjnego. Są najbardziej popularne, ekonomiczne, a przy tym powszechne. Nie sprawiają ponadto problemów jeśli chodzi o szerokość zastosowań, bo wiele z tych technik pasuje do przynajmniej kilku aplikacji. Najważniejsza jest oczywiście opłacalność całego przedsięwzięcia, która ściśle zależy od tego, co będziemy drukować oraz w jakim nakładzie. Warto przede wszystkim szczerze porozmawiać z pracownikami wybranej drukarni – takiej jak pracownia druku Tomex – którzy doradzą nam w wyborze.

Najważniejsze techniki druku tradycyjnego

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych technik drukarskich. Nadaje się idealnie do realizacji wysokonakładowych zleceń. Przygotowanie samego drukowania jest bowiem kosztowne, a przy dużym nakładzie cena jednostkowa każdego zadrukowanego elementu maleje. Sam offset dzieli się na dwa rodzaje – druk na zimno i na gorąco. Wyróżnia się także typooffset będący hybrydą typografii oraz offsetu. Inną z szeroko stosowanych metod drukarskich jest sitodruk stosowany przede wszystkim do tworzenia treści na odzieży. Ich wytrzymałość zależy przede wszystkim od tego, jakie farby zostały użyte w trakcie drukowania. Mimo wszystko metoda ta należy do najtańszych niezależnie od nakładu. Kolejną ważną techniką druku jest tampodruk, który idealnie nadaje się do zadrukowywania powierzchni nieregularnych – takich jak chociażby długopisy, części samochodowe albo numizmaty. Odpowiedni dobór farby sprawia, że treść naniesiona metodą tampodruku jest nieusuwalna.

Techniki druku wypukłego

Warto przyjrzeć się także dwóm najważniejszym technikom drukowania wypukłego. W fleksografii mamy do czynienia z szybkoschnącymi farbami, którymi pokrywa się tworzywa sztuczne – folie oraz opakowania. Druga z metod druku wypukłego – typografia – jest obecnie w odwodzie ze względu na zastąpienie jej innymi technikami druku. Do wykonania druku w tej metodzie niezbędne jest zastosowanie specjalnych farb mazistych. Mimo wszystko stosuje się ją czasem do ornamentowania okładek lub wytłaczania znaków.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz