Materiał Partnera

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować do niej dziecko?

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować do niej dziecko?

Jeśli chcemy, by nasze dzieci miały zdrowe zęby i w dorosłym życiu nie bały się chodzić do dentysty, musimy zadbać o to, by ich pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym przebiegała odpowiednio. Dziecko należy do takiej wizyty przygotować. Warto też znaleźć dentystę, który specjalizuje się właśnie w stomatologii dziecięcej. On będzie wiedział, jak przekonać do siebie malucha.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest bardzo ważna. To od niej zależy, jaki będzie miało stosunek do stomatologów w przyszłości, co może się odbić na stanie jego jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym Stomatologia Dziecięca Wiewiór.ka Sp. z o.o., podczas pierwszej wizyty maluch najpierw poznaje członków zespołu medycznego – lekarza i jego asystentkę. Dziecko może się też oswoić z nowym otoczeniem, zobaczyć sprzęt dentystyczny i dowiedzieć się, jakie czekają na nie nagrody za dobre sprawowanie. Rodzice rozmawiają z lekarzem, precyzując swoje oczekiwania co do przebiegu wizyty. Wizyta jest dostosowana do dojrzałości dziecka.

Badanie krok po kroku

Pierwszym etapem badania jest sprawdzenie stanu jamy ustnej. Lekarz opisuje, jaki jest poziom destrukcji zębów, ustala rokowania i kosztorys. Kolejny krok, to konkretne ustalenie planu leczenia lub profilaktyki. Kolejny etap to higiena – lekarz sprawdza, czy dziecko właściwie dba o zęby i udziela mu szczegółowych instrukcji. Pomaga też rodzicom w dobraniu odpowiedniej szczoteczki do zębów. Następnie dentysta analizuje czynniki ryzyka, które mogą być powodem choroby i wyjaśnia, czym jest próchnica – to ważne, bo cierpi na nią ponad 90% dzieci. Następnie uzębienie jest oglądane na monitorze, a lekarz omawia metody, jakimi planuje wykonać zabiegi.

Leczenie zębów

Często podczas pierwszej wizyty okazuje się, że niezbędne jest leczenie. Żeby je przeprowadzić, rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę na warunki zaproponowane przez lekarza – plan leczenia i kosztorys. Podczas leczenia dziecko przebywa w gabinecie z rodzicami. Może mieć ze sobą ulubioną bajkę lub muzykę – wszystko, co pomoże pokonać stres. Dziecko, zamiast na fotelu, może siedzieć na kolanach rodzica. Sposobów na to, by umilić mu wizytę u dentysty jest kilka. Dużą popularnością cieszą się kolorowe plomby. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje też nagrodę dla dzielnego pacjenta. Kiedy dziecko przyzwyczai się już do wizyt u dentysty i będzie odpowiednio dojrzałe, rodzic nie musi mu już towarzyszyć podczas zabiegów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz