Materiał Partnera

Czym jest leczenie protetyczne i kiedy się je stosuje?

Czym jest leczenie protetyczne i kiedy się je stosuje?

W zakres protetyki wchodzą usługi stomatologiczne, które mają na celu uzupełnienie braków w uzębieniu. Przyczyny luk w jamie ustnej bywają różne. Mogą to być na przykład uszkodzenia mechaniczne, które nastąpiły w wyniku doznanych urazów. Stomatolog może podjąć decyzję o leczeniu protetycznym także w wypadku, gdy stan uzębienia wymaga usunięcia wszystkich zębów.

Rodzaje stomatologicznych uzupełnień protetycznych

W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych na pacjentów czeka duży wybór uzupełnień protetycznych. Według protetyka pracującego w Multident NZOZ wybór zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. Czasem zdarza się tak, że pierwotnie wybraną metodę leczenia trzeba zmodyfikować pod kątem problemów zdrowotnych klienta. W sytuacji, kiedy osoba odwiedzająca gabinet stomatologiczny w celu uzupełnienia braków w uzębieniu, ma uczulenie na akryl, nie będzie możliwe zastosowanie protez bazujących na tym tworzywie.

Oprócz wyżej wspomnianych protez akrylowych w gabinetach stomatologicznych spotkać się można z protezami szkieletowymi. Są to wszelkiego rodzaju koronki lub mostki, dzięki którym można uzupełnić defekty w obrębie jamy ustnej.

Implanty

Innowacyjnym rozwiązaniem w gabinetach stomatologicznych są implanty. Leczenie protetyczne za pomocą implantów polega na wszczepieniu w kość pacjenta grubej śruby, na której osadzona jest korona. Obecnie można zdecydować się na wszczepienie implantów ceramicznych lub tytanowych. Zarówno jedne, jak i drugie wykazują biokompatybilność z organizmem ludzkim, dzięki czemu ryzyko odrzucenia implantu jest niskie.

Implant czy proteza?

Pacjenci gabinetów stomatologicznych, którzy muszą poddać się leczeniu protetycznemu, często zastanawiają się, co wybrać: implant czy protezę? Należy zaznaczyć, że zarówno implant, jak i proteza z pewnością będą lepszą opcją niż pozostawienie luki w uzębieniu. Po pierwsze, ze względów estetycznych. Po drugie, kiedy braki w jamie ustnej są zaawansowane, istnieje ryzyko przesunięcia się zębów sąsiadujących.

Nie da się ukryć, że implanty są o wiele bardziej zaawansowanym technologicznie i wygodniejszym od tradycyjnych protez rozwiązaniem. Niestety za jakością i komfortem idzie również cena. Aby uzupełnić brak jednego zęba implantem, pacjent musi przygotować się na wydatek rzędu nawet pięciu tysięcy złotych. Tymczasem cena uzupełnienia tego samego ubytku protezą oscyluje w granicy tysiąca złotych. Należy pamiętać także o tym, że zastosowanie implantów nie jest możliwe u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem są między innymi ciąża czy cukrzyca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz